Mieczysław Kwarciński


Mieczysław Kwarciński, znany również pod różnymi pseudonimami, w tym jako „Ziut”, „Jaskółka” oraz „Leszcz”, był postacią o bogatym życiorysie. Urodził się 25 listopada 1912 roku w Nowym Sączu, natomiast zmarł 23 lutego 1978 roku w Londynie.

W trakcie II wojny światowej, pełnił rolę kapitana piechoty w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz w Armii Krajowej. Był także cichociemnym, co oznacza, że przeszedł szkolenie w zakresie działań specjalnych, a następnie wykonywał misje zrzutu na terenie Polski.

Życiorys

Mieczysław Kwarciński był osobą o niezwykłej biografii, będąc synem Józefa, który pełnił funkcję ślusarza w PKP, oraz Wandy z domu Wilczyńskiej. Po ukończeniu szkoły średniej zdał maturę i uzyskał dyplom nauczyciela szkół powszechnych w Państwowym Seminarium Męskim im. J. Długosza w Starym Sączu. Chcąc rozwijać swoje umiejętności wojskowe, w lipcu 1934 roku ukończył dywizyjny kurs w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty, która miała miejsce przy 4 pułku strzelców podhalańskich w Cieszynie.

Wkrótce po tym, zaczął pracować jako dyżurny ruchu na PKP, a jego losy splatały się z dramatycznymi wydarzeniami września 1939 roku, kiedy to Polska była atakowana. W dniu 13 maja 1940 roku przekroczył granicę polsko-słowacką, rozpoczynając swoją trudną drogę na obczyźnie. Jego podróż przez Węgry, którą zakończył 17 maja, oraz Jugosławię, którą przemierzył do 23 maja, doprowadziła go do Francji 27 maja 1940 roku.

W Francji trafił do Rezerwowego Obozu Wyszkolenia Oficerów w Camp de Carpiagne, a w czerwcu 1940 roku dotarł do Wielkiej Brytanii. Tam został przydzielony do 3 Brygady Kadrowej Strzelców, walcząc jako dowódca plutonu w kompanii ckm 7 Batalionu Kadrowego Strzelców, a później w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Po przeszkoleniu w zakresie dywersji, łączności oraz sabotażu przemysłowego, złożył przysięgę w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza 7 kwietnia 1942 roku.

Nocą z 25 na 26 stycznia 1943 roku, w ramach operacji „Screwdriver”, wykonano zrzut, którym dowodził P/O Kingsford-Smith. Następnie został przydzielony do Kedywu Inspektoratu Radzyń Podlaski w Okręgu Lublin AK, pełniąc funkcję oficera dywersji oraz szefa Kedywu. Od października 1943 roku, Mieczysław Kwarciński działał w Inspektoracie Zamość, gdzie kolejno obejmował stanowiska: dowódcy radiostacji nr 77, plutonu radiowego, kompanii łączności oraz oficera łączności oddziału partyzanckiego nr 9, a od 20 maja 1944 roku – 9 pułku piechoty 3 Dywizji Piechoty Legionów AK.

Warto dodać, że 9 pułk piechoty skapitulował 30 lipca 1944 roku przed Armią Czerwoną. Po wydaniu rozkazu dotyczącego radiostacji, Kwarciński powiadomił Londyn i wyruszył w stronę Warszawy, jednak został ujęty przez NKWD w Falenicy. Jego los nie był jeszcze przesądzony, bowiem udało mu się uciec z Majdanka, a 22 sierpnia dotarł do Szczebrzeszyna. Niefortunnie wkrótce padł ofiarą prowokacji NKWD w związku z próbą porwania radzieckiego samolotu, co doprowadziło do jego aresztowania i przewiezienia na Zamek Lubelski.

W dniu 2 lutego 1945 roku, Wojskowy Sąd Garnizonowy skazał go na karę śmierci. Jednak w wyniku zbrojnej akcji podziemia niepodległościowego, w nocy z 18 na 19 lutego 1945 roku, Kwarciński został uwolniony z zamku w Lublinie i w marcu przedostał się na Zamojszczyznę, a następnie na Zachód. Między 1945 a 1946 rokiem służył w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej, a później, aż do 1948 roku, w PKPR. Po tych turbulentnych latach osiedlił się w Londynie, gdzie pracował jako inżynier.

W Polsce za Mieczysławem Kwarcińskim wydano list gończy w kwietniu 1945 roku, a na podstawie amnestii w 1947 roku zamieniono mu wyrok śmierci na 12,5 roku więzienia, a później, w roku 1956, na 8 lat i 2 miesiące. Zmarł 23 lutego 1978 roku w Londynie. Jego prochy zostały przewiezione do Polski 13 maja tego samego roku i złożone na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu.

Awanse

Mieczysław Kwarciński uzyskał szereg awansów, które miały istotne znaczenie w jego karierze wojskowej. Oto szczegóły dotyczące jego stopni wojskowych:

  • podporucznik – ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1936 roku,
  • porucznik – ze starszeństwem z dniem 25 stycznia 1943 roku,
  • kapitan – 22 lipca 1944 roku, zweryfikowany ponownie ze starszeństwem z dniem 4 czerwca 1945 roku.

Odznaczenia

Mieczysław Kwarciński, znany z osiągnięć wojskowych, został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami, które świadczą o jego odwadze i poświęceniu.

  • krzyż srebrny Orderu Virtuti Militari,
  • krzyż walecznych – dwukrotnie,
  • srebrny krzyż zasługi z mieczami,
  • brązowy krzyż zasługi.

Przypisy

  1. Piotr Kazana: Leszcz - drapieżny ptak z Sącza. plus.gazetakrakowska.p, 12.10.2016 r.

Oceń: Mieczysław Kwarciński

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:13