Klemens Konstanty Gucwa


Klemens Konstanty Gucwa, znany także pod pseudonimami „Góral” oraz „Gazda”, był postacią o wielkim znaczeniu w historii Polski. Urodził się 23 grudnia 1909 roku w Nowym Sączu, a zmarł tragicznie 18 marca 1941 roku w Koszycach.

Był porucznikiem piechoty Wojska Polskiego oraz aktywnym kurierem Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), co stanowi dowód jego zaangażowania w walkę o wolność kraju. Gucwa odznaczony został także Orderem Virtuti Militari, co jest najwyższym odznaczeniem wojskowym w Polsce, przyznawanym za męstwo na polu bitwy.

Oprócz kariery wojskowej, Gucwa był również d działaczem sportowym oraz sportowcem, co jeszcze bardziej podkreśla jego wszechstronność i aktywną postawę w życiu społecznym.

Życie i działalność

Klemens Konstanty Gucwa przyszedł na świat w Nowym Sączu, mieście powiatowym przynależącym do Królestwa Galicji i Lodomerii. Był synem Józefa oraz Anny z domu Sówka. W 1932 roku, w stopniu kaprala, zainaugurował swoją nadterminową służbę w 1 pułku strzelców podhalańskich, który znajdował się w jego rodzinnym mieście.

W trakcie swojej kariery wojskowej aktywnie uczestniczył w życiu sportowym, będąc członkiem Klubu Sportowego Kolejowego Przysposobienia Wojskowego Sandecja Nowy Sącz oraz Klubu Sportowego 1 pułku strzelców podhalańskich w Nowym Sączu. W 1936 roku podjął dalsze kształcenie, zostając przyjętym do Szkoły Podchorążych dla Podoficerów w Bydgoszczy.

W czerwcu 1938 roku zdał maturę, jednak pod koniec tegoż roku, skutkiem likwidacji bydgoskiej szkoły, został przeniesiony do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w pobliżu Ostrowi Mazowieckiej. Po wybuchu II wojny światowej brał udział w polskiej wojnie obronnej września 1939 roku.

W kolejnych latach, od 1940 roku, stał się aktywnym działaczem konspiracji niepodległościowej, włączając się w szeregi Związku Walki Zbrojnej (ZWZ). W ramach tych działań pełnił rolę komendanta sądeckiego odcinka Wydziału Łączności z Zagranicą ZWZ, używając kryptonimów „Poprad” oraz „Lubań”. Jego odpowiedzialność obejmowała organizację i nadzór nad szlakiem kurierskim z Nowego Sącza do Budapesztu przez Krynicę, Tylicz, Muszynkę, Preszów oraz Koszyce.

W tragicznych okolicznościach, w trakcie jednej z misji kurierskich, Klemens Konstanty Gucwa odniósł śmiertelne rany, próbując przekroczyć granicę polsko-słowacką. Zmarł w pobliżu Koszyc na Węgrzech, gdzie został pochowany na lokalnym Cmentarzu Wojennym. Pomimo iż pierwotnie używał fałszywego nazwiska Adam Oprychał, jego nagrobek został w 2016 roku wyremontowany i upamiętniony prawdziwym nazwiskiem.

Pośmiertnie, Klemens Konstanty Gucwa zasłużył się i został awansowany do stopnia kapitana w Wojsku Polskim oraz odznaczony orderem Virtuti Militari za swoje niezłomne poświęcenie i odwagę.

Przypisy

  1. Klemens Konstanty Gucwa (1909-1941), pseud. „Góral” i „Gazda”
  2. Egzamin dojrzałości w Szkole Podchorążych dla Podoficerów. „Dziennik Bydgoski”. 14, 19.06.1938 r. Warszawa.
  3. Kazana 2017, s. 60.
  4. Kazana 2017, s. 59.

Oceń: Klemens Konstanty Gucwa

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:10