Roman Kawecki, przedstawiciel szlacheckiego rodu herbu Gozdawa, urodził się 9 sierpnia 1868 roku w Nowym Sączu. Jego życie, pełne zasług i osiągnięć, zakończyło się 13 listopada 1938 roku w Warszawie.
Był pułkownikiem kawalerii cesarskiej i królewskiej armii, co świadczy o jego znaczącej roli w strukturach wojskowych tamtych czasów. Jako generał brygady Wojska Polskiego, Kawecki pozostawił po sobie trwały ślad w historii polskich sił zbrojnych.
Jednakże, oprócz kariery wojskowej, Roman Kawecki był również utalentowanym malarzem, co wzbogacało jego osobowość oraz działalność artystyczną w okresach pokojowych.
Życiorys
Roman Kawecki był osobą z wybitnego rodu; był synem Edwarda oraz Róży z baronów Brunickich, co podkreśla jego znaczące pochodzenie. W 1885 roku zakończył edukację w Gimnazjum św. Anny w Krakowie, a cztery lata później, w 1889 roku, uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym samym roku rozpoczął także służbę wojskową w armii austriackiej, gdzie awansował na podporucznika kawalerii. Swoją karierę wojskową rozpoczął w 1 pułku ułanów, który stacjonował w Krakowie, a w 1892 roku przeszedł do rezerwy.
Po zakończeniu służby, Kawecki zdecydował się na rozwój artystyczny, studiując malarstwo najpierw w Krakowie, w Akademii Sztuk Pięknych, a następnie w Paryżu, gdzie uczyć się pod okiem H. Morisseta. Jego drogi wojskowe znów się połączyły w 1895 roku, gdy został powołany do służby wojskowej. W 1901 roku osiągnął stopień rotmistrza, a w 1913 roku awansował na majora. Jego rolą w Wojsku Polskim były również funkcje dowódcze i instruktorskie jazdy, co obejmowało pracę w Wyższej Szkole Wojennej w Wiedniu.
W trakcie I wojny światowej dowodził dywizjonem kawalerii. W 1915 roku awansował do stopnia podpułkownika. W okresie od listopada 1917 do marca 1918 dowodził 2 pułkiem Ułanów Legionowych. Po dramatycznej bitwie II Brygady Legionów Polskich pod Rarańczą został zawieszony w pełnieniu obowiązków przez władze austriackie.
W listopadzie 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego i objął dowództwo 1 pułku Ułanów Ziemi Krakowskiej. Już 14 stycznia 1919 roku przekazał dowództwo ppłk. Adamowi Kicińskiemu, sam obejmując stanowisko Inspektora Jazdy przy Sztabie Generalnym. W maju 1919 roku stał się zastępcą gen. por. Aleksandra Karnickiego, Generalnego Inspektora Jazdy, a później wiceminszt likwidującym te obowiązki.
Od 9 kwietnia 1920 do 6 maja 1921 roku pełnił rolę Generalnego Inspektora Jazdy przy Naczelnym Wodzu. Na tym stanowisku, 1 maja 1920 roku, został zatwierdzony w stopniu generała podporucznika, z datą wsteczną na 1 kwietnia 1920 roku. W 1922 roku pracował w Inspektoracie Armii nr V we Lwowie. 28 marca 1922 roku mianowano go członkiem Oficerskiego Trybunału Orzekającego. 3 maja 1922 roku jego stopień generała brygady został zweryfikowany z datą 1 czerwca 1919 roku w korpusie generałów.
Ostatecznie, 30 września 1925 roku, z powodu trwałej niezdolności do służby, stwierdzonej przez komisję wojskowo-lekarską, został przeniesiony w stan spoczynku. Po zakończeniu służby osiedlił się w Krakowie, gdzie spędził resztę swojego życia. Zmarł w Warszawie i znalazł swój ostatni spoczynek na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w kwaterze XXXII.
Malarstwo
Po zakończeniu służby wojskowej, artysta zdecydował się całkowicie poświęcić swojej pasji, jaką było malarstwo. W swojej twórczości skupiał się zarówno na portretach, w tym wybitnych postaciach ze świata wojska, jak i na malowaniu pejzaży, które oddawały piękno otaczającej go rzeczywistości.
Swoje prace prezentował na wielu prestiżowych wystawach, organizowanych w takich miastach jak Kraków, Lwów, Warszawa, a nawet w Paryżu. W Warszawie szczególnie wyróżniały się jego dzieła wystawione w Zachęcie, gdzie prezentował portret pani Sz. z 1926 roku oraz akt z 1929 roku.
Przed wybuchem II wojny światowej, 40 obrazów artysty zostało zakupionych przez Muzeum Wojska, co podkreślało jego znaczenie w polskiej sztuce. Ponadto jeden z jego obrazów, zatytułowany Filozof i kobieta, wystawiony w Paryżu, znalazł nabywcę, który przeniósł go do Stanów Zjednoczonych, rozpowszechniając tym samym dorobek artysty również za oceanem.
Odznaczenia
Roman Kawecki, znany ze swojej niezwykłej kariery wojskowej, został odznaczony wieloma honorami.
- krzyż Zasługi Wojskowej,
- krzyż Wojskowy Karola,
- order Żelaznej Korony,
- oficer Legii Honorowej (1921 – zezwolenie Naczelnika Państwa).
Przypisy
- Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie. Internetowy lokalizator grobów. Roman Kawecki. rakowice.eu. [dostęp 21.05.2017 r.]
- Dziennik Personalny M.S.Wojsk. Nr 91 z 09.09.1925 r.
- Rocznik Oficerski 1924, s. 117.
- Rocznik Oficerski 1923, s. 120.
- Lista osób zasłużonych pochowanych na Cmentarzu Rakowickim (1803–1939). W: Karolina Grodziska–Ożóg: Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1987, s. 116. ISBN 83-08-01428-3.
- Rozkaz Ministra Spraw Wojskowych L. 1717 z 28.05.1921 r. (Dziennik Personalny z 1921 r. Nr 29, poz. 1208)
- Dziennik Personalny M.S.Wojsk. Nr 9 z 14.04.1922 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Aureli Turski | Emil Gruszecki | Bolesław Antoń | Jan Ogrodnik | Henryk Wierusz-Kowalski | Stanisław Obiorek | Jan Mischke | Stanisław Winter | Marian Kadulski | Julian Zubek | Rudolf Rosenberg-Łaszkiewicz | Wilhelm Kasprzykiewicz | Leopold Toruń | Marian Chodacki | Marian Przybylski | Jerzy Iszkowski | Władysław Salamon | Klemens Konstanty Gucwa | Otton Grosser | Edward ŁabnoOceń: Roman Kawecki