Stanisław Wilhelm Kohmann to postać o niezwykłym dorobku naukowym, który na stałe wpisał się w historię medycyny. Urodził się 29 kwietnia 1900 roku w Nowym Sączu, a jego życie zakończyło się 26 stycznia 1983 roku.
W trakcie swojej kariery, Kohmann uzyskał tytuł profesora oraz doktora habilitowanego nauk medycznych, co stanowi potwierdzenie jego wysokich kwalifikacji oraz zaangażowania w badania nad anatomią. Jego osiągnięcia w tej dziedzinie przyczyniły się do rozwoju wiedzy oraz edukacji w zakresie anatomii, co wpływało na kolejne pokolenia studentów.
Życiorys
Stanisław Kohmann przyszedł na świat w rodzinie Edmunda (1867–1926) oraz Kazimiery z Ligaszewskich. Miał siostrę Czesławę, która urodziła się w 1903 roku. Po ukończeniu szkoły powszechnej, kontynuował naukę w ośmioklasowym gimnazjum o profilu klasycznym. Po wybuchu I wojny światowej, wraz z rodziną, znalazł się w Wiedniu, gdzie uczył się w tamtejszym gimnazjum. Po powrocie do Nowego Sącza, uzyskał świadectwo maturalne w czerwcu 1918 roku.
W 1918 roku ochotniczo zaciągnął się do Wojska Polskiego, gdzie pełnił służbę w obsadzie pociągu sanitarnego w rejonie Lwowa. Po zakończeniu działań wojennych został oficerem sanitarnym w Nowym Sączu, gdzie pracował w szpitalach wojskowych zarówno w Nowym Sączu, jak i w Tarnopolu. W 1923 roku zrezygnował z czynnej służby wojskowej.
Od jesieni 1923 roku wznowił studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwał w 1918 roku. Uczył się pod kierunkiem prof. Kazimierza Kostaneckiego, prominentnego eksperta Katedry Anatomii Opisowej. Pełnił różnorodne funkcje, począwszy od stypendysty, poprzez wolontariusza, aż do asystenta w Katedrze Anatomii.
W trakcie II wojny światowej, ponownie zaciągnął się do wojska i służył w V Batalionie Sanitarnym Armii Kraków. Po powrocie do Krakowa 26 września 1939 roku, rozpoczął pracę jako inkasent w Elektrowni Miejskiej. Tam zorganizował Służbę Sanitarną Ochrony Przeciwlotniczej Elektrowni, Gazowni oraz Wodociągów. Po inwazji niemieckiej podjął działania, aby ukryć najcenniejsze zbiory Katedry Anatomii.
W wyniku aresztowań wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego przez Niemców, edukacja akademicka w Krakowie została wstrzymana. Jednakże, 6 listopada 1942 roku, mimo braku zezwolenia, rozpoczęto wykłady na tajnych kompletach Wydziału Lekarskiego UJ. Dr Jan Robel zaprosił Stanisława Kohmanna do prowadzenia zajęć anatomicznych dla studentów.
W okresie od jesieni 1944 roku, Kohmann prowadził wykłady dla studentów przeniesionych z Uniwersytetu Ziem Zachodnich, który został relokowany z Warszawy do Krakowa po upadku powstania warszawskiego. Po wojnie objął stanowisko kierownika Katedry Anatomii Opisowej. Rektorem był profesor Jan Glatzel. Prowadził również zajęcia w Studium Wychowania Fizycznego, Szkole Pielęgniarek, Szkole Sztuk Plastycznych oraz Liceum Dentystycznym.
W 1946 roku obronił pracę doktorską, a później uzyskał stopień doktora habilitowanego. W roku 1948 został profesorem anatomii w Śląskiej Akademii Medycznej im. Ludwika Waryńskiego, gdzie objął stanowisko kierownika Katedry Anatomii Prawidłowej i Topograficznej. W latach 1955–1958 pełnił zwierzchność dziekana na Wydziale Lekarskim oraz był członkiem Senatu uczelni.
Bardzo dbał o rozwój młodych naukowców, będąc przez wiele lat opiekunem Studenckiego Koła Naukowego. W 1954 roku uzyskał habilitację, a dwa lata później został profesorem nadzwyczajnym. W 1965 roku osiągnął tytuł profesora zwyczajnego. Po przejściu na emeryturę w 1970 roku, kontynuował nauczanie historii medycyny przez kolejne cztery lata.
W 1951 roku, pod jego przewodnictwem, Alojzjusz Smolik obronił doktorat na podstawie rozprawy „Zawodowe zmiany kształtu kręgosłupa”. Kohmann był również utytułowany w Polskim Towarzystwie Anatomicznym, gdzie w 1967 roku został wybrany na prezesa podczas XIV zjazdu w Zabrzu. Był jednym z autorów publikacji „600-lat UJ Medycyna Kraków – Historia Katedr” wydanej przez PWN w 1964 roku, w tomie II.
Zasługi Stanisława Kohmanna zostały docenione, gdy 13 stycznia 1955 roku otrzymał Medal 10-lecia Polski Ludowej, a 10 listopada 1975 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Poświęcił swoje życie nauce i edukacji, odchodząc w 1983 roku i zostając pochowanym na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu.
Życie prywatne
Stanisław Kohmann był dwukrotnie żonaty. Jego pierwsza żona, Barbara z Łowińskich, była córką Karola Jana, profesora Akademii Górniczo-Hutniczej. Z tego pierwszego małżeństwa przyszła na świat córka, Krystyna, która po mężu nosiła nazwisko Zabieglińska (ur. 1929). Warto nadmienić, że Barbara, pełniąca obowiązki w kobiecej służbie sanitarnej, zaginęła tragicznie podczas kampanii wrześniowej.
Po pewnym czasie Kohmann ożenił się po raz drugi. Jego druga żona, Marianna z Pindlów, żyła w latach 1909–2004. Z tego małżeństwa przyszedł na świat syn Andrzej, który był chirurgiem i żył w latach 1948–2019.
Publikacje
Stanisław Kohmann jest autorem wielu podręczników przeznaczonych dla studentów medycyny i pokrewnych dziedzin. Jego prace stanowią istotny wkład w nauczanie anatomii człowieka.
- Elementy anatomii człowieka, cz. 1, obejmują: anatomii ogólnej, kończyny górnej, kończyny dolnej, tułowia oraz narządów klatki piersiowej,
- Elementy anatomii człowieka, cz. 2, dotyczą: narządu trawiennego, narządu moczowo-płciowego, a także rozwoju narządu krążenia i oddechowego, oraz gruczołów dokrewnych,
- Elementy anatomii człowieka, cz. 3, poruszają tematy: układu naczyniowego oraz układu nerwowego, publikowane przez Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich,
- Zarys anatomii człowieka: podręcznik do ćwiczeń jest kolejnym przykładem jego dorobku.
Upamiętnienie
W setną rocznicę urodzin profesora Stanisława Kohmanna, wydarzenie miało miejsce w Śląskiej Akademii Medycznej, gdzie zorganizowano uroczystość upamiętniającą ten szczególny moment.
Odsłonięto pamiątkową tablicę, a także nadano imię profesora jednej z sal wykładowych, co podkreśla jego znaczenie i wkład w rozwój medycyny.
Przypisy
- a b c d e f g h Krystyna Jagodzińska-Kohmann. Kohmannowie. Ród z tradycją od XVII wieku. „Almanach Łącki”. Nr 37, s. 69–79, 2022. Łąck: Towarzystwo Miłośników Ziemi Łąckiej. [dostęp 21.05.2024 r.]
- Prof. zw. dr Stanisław Kohmann, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 27.05.2022 r.]
- Działalność tajnego Wydziału Lekarskiego UJ - Historia. oil.org.pl. [dostęp 08.01.2018 r.]
- Alojzjusz Smolik. ispb.nina.gov.pl. [dostęp 08.01.2018 r.]
- Historia PTA. pta.info.pl. [dostęp 26.02.2018 r.]
- 600-LAT UJ Medycyna Kraków - Historia Katedr 1964. allearchiwum.pl. [dostęp 21.03.2018 r.]
- M.P. z 1955 r. nr 99, poz. 1387 - Uchwała Rady Państwa z dnia 13.01.1955 r. nr 0/114 - na wniosek Ministra Zdrowia.
- Mural przedstawicieli rodu Kohmannów, związanego od XIX wieku z Nowym Sączem.
- Tablica na grobowcu [dostęp 21.05.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Kazimierz Dobrowolski (socjolog) | Janusz Rachoń | Stanisław Stopa | Jolanta Klimek-Grądzka | Bogusław Bobrański | Jan Basta (historyk) | Żegota Pauli | Ludwik Sitowski | Czesław Jura | Bogusław Kołcz | Józef Dulak | Jan Flis | Wojciech Gizicki | Stanisław Olszewski (geolog) | Artur Eisenbach | Tadeusz Dobrowolski | Stanisław Rojek | Stanisław Kryczyński | Stanisław Obrzud (literat) | Wołodymyr KubijowyczOceń: Stanisław Kohmann