Berti Ameisen to postać, która zasługuje na szczególną uwagę w kontekście historii edukacji w Polsce. Urodził się 28 sierpnia 1883 roku w Nowym Sączu, gdzie rozpoczął swoją drogę zawodową jako nauczyciel. Z czasem jego kariery, Ameisen objął stanowisko dyrektora szkoły średniej w Łodzi, co było znaczącym osiągnięciem w jego życiu zawodowym.
Jego wkład w edukację, choć nie zawsze jest szeroko znany, odzwierciedla zaangażowanie w rozwój młodzieży oraz jakości szkolnictwa w Polsce.
Życiorys
Urodziny Berti Ameisen miały miejsce 28 sierpnia 1883 roku w Nowym Sączu. Był on synem Maurycego Rozenzweiga (znanego również pod nazwiskiem Rosenwasser) oraz Blimy (Bronisławy) z d. Ameisen. Po ukończeniu gimnazjum, które znajdowało się w Nowym Sączu w 1901 roku, zdecydował się na studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1902 roku kontynuował naukę na Uniwersytecie Warszawskim, a od 1903 roku uczył się na uniwersytecie w Lipsku, jednak w swoich dokumentach personalnych podawał także Wiedeń jako miejsce nauki.
Berti Ameisen złożył egzaminy wymagane przez monarchię austro-węgierską, które uprawniały go do zostania nauczycielem języków polskiego i niemieckiego. Od 1906 roku pracował jako pedagog w szkołach podstawowych oraz średnich na terenie Galicji, uzyskując tytuł c.k. profesora.
W wyniku wybuchu I wojny światowej, wstąpił do Legionów. Podczas służby przydzielono go do intendentury, gdzie od 16 sierpnia 1914 roku pełnił funkcję zastępcy kierownika. Przeszedł następnie na stanowisko kierownika magazynu surowca, a od 15 września 1914 roku do 25 marca 1915 roku zajmował stanowisko kierownika głównych magazynów Legionów Polskich w Trzyńcu. Po tym czasie był referentem w Centralnym Urzędzie Ewidencyjnym Departamentu Wojskowego NKN, który miał siedzibę w Piotrkowie. 10 listopada 1915 roku został mianowany chorążym kancelaryjnym.
W okresie od 19 do 29 kwietnia 1917 roku pełnił podobną rolę, będąc p.o. zastępcą kierownika CUE, a w wrześniu tego samego roku został włączony do Polskiego Korpusu Posiłkowego. Po przekształceniu CUE w Oddział IX Sztabu Generalnego WP, które miało miejsce w listopadzie 1918 roku, awansował do stopnia podporucznika (mianowanie 28 grudnia 1918 roku). 1 grudnia 1919 roku uzyskał stopień porucznika. W roku 1920 zajmował stanowisko zastępcy szefa Wydziału Archiwalnego byłych Legionów Polskich w Oddziale V Sztabu Ministerstwa Wojskowego.
W 1919 roku Berti Ameisen osiedlił się w Łodzi, gdzie objął stanowisko dyrektora Gimnazjum Żeńskiego Luby Sołowiejczyk-Magalifowej. W kolejnym roku szkoła ta funkcjonowała pod adresem ul. Wschodnia 62. W 1937 roku, wśród szkół średnich żeńskich w Łodzi, obrębie wykazów figurująco nazwisko szkoły jako Gimnazjum Żeńskie „Wiedza” L. Magalifowej, które znajdowało się pod adresem ul. G. Narutowicza 17.
Był on także członkiem komitetu organizacyjnego, który w 1921 roku uruchomił Społeczne Polskie Gimnazjum Męskie przy ul. Pomorskiej 105, obecnie znanym jako VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Łodzi, gdzie uzyskał stanowisko pierwszego dyrektora w 1921 roku, pełniąc tę funkcję aż do 1939 roku. Ponadto był jednym z organizatorów Towarzystwa Bibliofilów w Łodzi, które powstało w 1927 roku.
Warto wspomnieć, że dla Berti Ameisen, Karol Hiller wykonał ekslibris. Przed rozpoczęciem II wojny światowej, mieszkał w pobliżu swojej szkoły, przy ul. H. Kołłątaja 5. Jednakże, data oraz przyczyna jego śmierci, jak również miejsce pochówku, pozostają nieznane.
Przypisy
- Majzner M., Rodowód i historia Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki do 1981 roku, Łódź 1987 r. s. 24, 27
- Księga adresowa miasta Łodzi i Województwa Łódzkiego (…). Rocznik 1937-1939, Zarząd Miejski w Łodzi, Łódź 1937 r. strona 10 Dział II Wykaz mieszkańców m. Łodzi
- Księga adresowa miasta Łodzi i Województwa Łódzkiego (…). Rocznik 1937-1939, Zarząd Miejski w Łodzi, Łódź 1937 r. strona 37 Dział I Szematyzm miasta Łodzi
- Exlibrisy Karola Hillera z wstępem Przecława Smolika, Łódź 1927 r.
- 7 kl. szkoła żeńska Luby Sołowiejczyk-Magalifowej (Wschodnia 62) Informator m. Łodzi z kalendarzem na rok 1920, Opracowany i wydany przez Wydział Statystyczny Magistratu m. Łodzi Łódź 1920 r. s. 395
- 7-o kl. szkoła żeńska (Cegielniana 46 obecnie ul. Stefana Jaracza) Informator m. Łodzi z kalendarzem na rok 1919, Wydany nakładem Magistratu m. Łodzi Łódź 1919 r. s. 162
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Marian Pelczar | Raphael Mahler | Stefan Golachowski | Jerzy Giza | Aleksandra Świgut | Zbigniew Ślipek | Tadeusz Szczepanek | Barbara Halska | Anna Antkiewicz | Marian Noga (ekonomista) | Włodzimierz Dłubacz | Janina Janiszewska | Kazimierz Adam Miczyński | Krzysztof Pałac | Małgorzata Lebda | Bogusław Kołcz | Czesław Jura | Ludwik Sitowski | Żegota Pauli | Jan Basta (historyk)Oceń: Berti Ameisen