Mieczysław Bogaczyk


Mieczysław Bogaczyk, urodzony w 1911 roku w Nowym Sączu, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej sztuki. Swoje życie zakończył w roku 2003, pozostawiając po sobie trwały ślad w dziedzinie rzeźby.

Był on nie tylko artystą, ale także wizjonerem, który potrafił w niepowtarzalny sposób łączyć formę z treścią. Jego prace zyskały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, umacniając jego pozycję jako wybitnego rzeźbiarza.

Życiorys

Mieczysław Bogaczyk rozpoczął swoją edukację artystyczną w latach 30. XX wieku, studiując w prestiżowej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w której kształcił się w pracowni rzeźby u znakomitego Xawerego Dunikowskiego. Jego zaangażowanie w sztukę nie ograniczało się jedynie do nauki, bowiem aktywnie działał również w Grupie Krynickiej GOPR, gdzie mógł łączyć swoje pasje z działalnością na rzecz ochrony górskiej przyrody.

Twórczość

W roku 1987 Mieczysław Bogaczyk stworzył z drewna krzyż, na którym znajduje się wizerunek Chrystusa. Ta praca zyskała szczególne uznanie i została umieszczona w Kościele pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli we Wrocławiu.

W następnym roku, czyli w 1990, artysta zrealizował projekt pomnika majora Henryka Sucharskiego, który stanął w Nowym Sączu. Oprócz tego, jego twórczość obejmowała również wyrzeźbienie Madonny, umieszczonej w Kaplicy Szwedzkiej w parafii N.S.P.J w Nowym Sączu.

Nie sposób pominąć także jego kopii rzeźby Pięknej Madonny z Krużlowej, która została ofiarowana Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Ten gest był wyrazem wdzięczności ze strony mieszkańców Sądecczyzny.

Przypisy

  1. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu - Powiat Nowosądecki [online], web.archive.org, 03.05.2016 r. [dostęp 15.01.2019 r.]
  2. Parafia pw. św. Ignacego Loyoli - Historia kościoła [online], www.loyola.pl [dostęp 15.01.2019 r.]

Oceń: Mieczysław Bogaczyk

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:17