Jerzy Niemojowski był wybitnym poetą, który przyszedł na świat 8 grudnia 1918 roku w Nowym Sączu, w Polsce. Jego twórczość literacka obejmowała nie tylko poezję, lecz także tłumaczenia literatury z obszaru Iberoameryki oraz anglosaskiej, co przyczyniło się do popularyzacji tych kultur w Polsce.
Niestety, życie Jerzego Niemojowskiego zakończyło się 31 marca 1989 roku w Londynie, gdzie zmarł, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny oraz szereg wartościowych tłumaczeń, które do dziś są cenione przez miłośników literatury.
Życiorys
Jerzy Niemojowski, znany wcześniej jako Jerzy Kłosowski, to postać o niezwykle bogatej biografii, której początki sięgają Nowego Sącza. Uczęszczał do gimnazjum im. Jana Długosza o profilu klasycznym. Już w 1937 roku, wraz z kolegami szkolnymi, Henrykiem Einhornem oraz Zdzisławem Wróblewskim, założył kreatywną grupę literacko-artystyczną „Przełęcz”, a także redagował pismo młodzieży nowosądeckiej, znane jako Zew Gór.
Po ukończeniu nauki, kontynuował swoje studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa. Wówczas nawiązał również kontakty z Klubem Młodych Artystów Krakowa, gdzie publikował swoje wiersze w piśmie Nasz Wyraz (1938).
Niestety, jego życie wkrótce zostało zakłócone przez wydarzenia II wojny światowej. W 1939 roku jako ochotnik wstąpił do kampanii wrześniowej. W okresie 1940–1943 angażował się w działalność podziemną na Podhalu. W marcu 1943 roku został aresztowany przez Gestapo i do 1945 roku przebywał w obozach koncentracyjnych, takich jak Heidelager (Pustków), Sachsenhausen oraz Mittelbau-Dora w Turyngii. W trakcie ewakuacji obozu Dora, udało mu się uciec, a następnie zmienił swoje nazwisko na Niemojowski.
Po wojnie, aż do 1947 roku, mieszkał w amerykańskiej strefie okupacyjnej w Niemczech. To tam opublikował swoje pierwsze zbiory poezji i prozy, pod auspicjami Związku Wychodźstwa w Hanowerze. W 1947 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego w Londynie oraz studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Londyńskiego.
Od 1951 roku Niemojowski pracował jako urzędnik kolei brytyjskich, jednocześnie angażując się w działalność związków zawodowych. Równolegle prowadził swoje literackie pasje, publikując poezję oraz przekłady z języków angielskiego, hiszpańskiego i portugalskiego. Jego najważniejszym dziełem był przekład poematów T.S. Eliota, opublikowany z własnym esejem, zatytułowanym „Teoretyczne rozważania i praktyka przekładu poetyckiego”. Esej ten miał kluczowe znaczenie dla zrozumienia poetyckich założeń Niemojowskiego.
Artysta przez pewien czas był również związany z londyńską groupą poetycką „Kontynenty”, a jego liryki pojawiły się w antologii tej grupy, zatytułowanej „Opisane z pamięci”. Pierwsze drukowane książki jego autorstwa ukazały się w Hanowerze, w tym dramat wierszem „Wyszywane orłami”. W 1938 roku stworzył zaginiony utwór „Taniec z pochodniami”, a w 1949 powstała „Anita”, która została wyróżniona w 1953 roku podczas konkursu w Chicago. Utwór ten, zrealizowany w tradycji eiliotowskiej, strzegł jedności czasu, miejsca i akcji, a jego struktura była zgodna z rygorystycznymi zasadami jedności dramatycznej.
Pracował również nad antologią wierszy poetów-kombatantów z II wojny światowej, jednak jego prace nie doczekały się publikacji, z powodu nagłej śmierci w 1989 roku. Jerzy Niemojowski był członkiem Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, a jego twórczość pozostaje istotnym wkładem w literaturę polską.
Twórczość
Jerzy Niemojowski to autor, którego twórczość obejmuje wiele znaczących dzieł, które do dziś wywołują zainteresowanie wśród miłośników literatury. Wśród jego najważniejszych prac znajdują się:
- Zmartwychwstanie zabitych, Nivola Hanower, 1946,
- Wyszywane orłami: Dramat, 1946,
- Najkosztowniejszy poemat, Hanower, 1946,
- Karta poetycka, Londyn, 1955,
- Źrenice. Dwa arkusze poezji, 1956,
- Epigramaty, Londyn, Oficyna Poetów i Malarzy, 1963,
- Opisane z pamięci, Warszawa 1965, PIW, opr. A. Lam – wybrane liryki,
- Koncert na głos kobiecy, Warszawa: „Czytelnik”, 1967,
- Karnet indygowłosej, Kraków, Wydawnictwo Literackie, 1970,
- Appassionata, Czytelnik 1971,
- Wiersze wczesne wybrane, wybór i wstęp Ryszard Matuszewski, Warszawa, „Czytelnik”, 1983,
- Kawalkady piekła, Kraków/Wrocław: Wydaw. Literackie, 1985,
- Posępne wina, Warszawa: „Czytelnik”, 1993,
- Rdzeniom goryczy, Warszawa: „Czytelnik”.
Tłumaczenia
Jerzy Niemojowski, jako utalentowany tłumacz, pozostawił po sobie wiele znaczących dzieł. Jego osiągnięcia w dziedzinie przekładów są niezwykle różnorodne i mają istotne znaczenie dla promocji literatury obcojęzycznej w Polsce.
- „Maska i pieśń: antologia poezji”, Ezra Pound, Monachium: Elisabeth Kottmeier i Igor J. Kostecki, 1960,
- „Ewokacje: krótka antologia poezji Ameryki Iberyjskiej”, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1968,
- „Szkice krytyczne”, wybrała, przeł. i wstępem opatrzyła Maria Niemojowska, wiersze przeł. Jerzy Niemojowski, Edward Porębowicz, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1972,
- „Surowe sonety”, Igor Kostecki, 1976,
- „Poematy”, Thomas Stearns Eliot, przekł. i szkic o teorii i praktyce przekładu poetyckiego Jerzego Niemojowskiego, Londyn: nakładem prywatnym, 1978.
Jego prace przyczyniły się do wzbogacenia kultury literackiej i umożliwiły polskiemu czytelnikowi dostęp do ważnych tekstów, które w innym przypadku mogłyby pozostać nieznane.
Przypisy
- Za: http://lubimyczytac.pl/autor/41733/jerzy-niemojowski
- Za: https://web.archive.org/web/20160304004003/http://saczopedia.wmediach.pl/glossary/niemojowski-jerzy/
- a b Za: Ryszard Matuszewski, Wspomnienie 1989
- „Słownik biobibliograficzny” Współcześni Polscy Pisarze i Badacze Literatury, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne SA, tom IX, Warszawa 2004, s. 300
- a b c d e f g h i j k l m n o p q r Lisowski 1985
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Ludwik Misky | Adam Brincken | Stanisław Bugajski (reżyser) | Stanisław Rączka | Jerzy Wójcik (filmowiec) | Majka Jeżowska | Jerzy Bereś | Andrzej Warzecha | Stanisław Zaczyk | Mieczysław Bogaczyk | Włodzimierz Tyszler | Karol Podgórski | Andrzej Szarek | Renata Michalczyk | Paulina Chapko | Seweryn Berson | Karolina Chapko | Piotr Piksa | Zbigniew Podgajny | Stanisław SzafranOceń: Jerzy Niemojowski