Kazimierz Kopczyński, urodzony 4 marca 1908 roku w Nowym Sączu, jest postacią, którą warto przybliżyć szerszemu gronu miłośników sztuki. Był on wybitnym polskim malarzem, którego twórczość wpłynęła na rozwój lokalnego środowiska artystycznego.
W roku 1992 Kopczyński odszedł, lecz jego dziedzictwo artystyczne na długo pozostanie w pamięci tych, którzy mieli przyjemność obcować z jego dziełami.
Oprócz swojej kariery malarskiej, Kopczyński był również współzałożycielem grupy artystycznej Beskid, co jest dowodem na jego zaangażowanie w rozwój sztuki w Polsce. Pełnił także rolę nauczyciela, przekazując swoją wiedzę i pasję kolejnym pokoleniom artystów.
Życiorys
Kazimierz Kopczyński przyszedł na świat 4 marca 1908 roku w Nowym Sączu. Jego ojciec był utalentowanym muzykiem oraz nauczycielem, a zarazem dyrektorem Szkoły Handlowej w tym samym mieście. Młody Kazimierz ukończył gimnazjum klasyczne, a następnie podążył śladami ojca, zapisując się do Państwowego Pedagogium w Krakowie. W trakcie studiów miał okazję uczęszczać do pracowni znanego artysty Henryka Polichta.
Duży wpływ na rozwój artystyczny Kopczyńskiego wywarła również Bronisława Rychter-Janowska, która często odwiedzała jego rodzinę. Artysta przyjaźnił się także z pejzażystą Kazimierzem Szeligiewiczem, co miało wpływ na jego twórczość.
W 1936 roku miała miejsce jego pierwsza wystawa prac, która odbyła się w Sosnowcu, zorganizowana przez Salon Sztuki Alfreda Wawrzeckiego w Krakowie, na wniosek jego promotora, Władysława Mazura. W czasie drugiej wojny światowej, w roku 1939, został powołany do wojska w stopniu podporucznika i przeszedł cały szlak bojowy 204 Pułku Piechoty.
Po tym, jak w okolicy Tomaszowa Lubelskiego został wzięty do niewoli, trafił najpierw do obozu w Bochni, a następnie do obozów XI B w Braunschweigu, XII A w Hadamar i VII A w Murnau, które znajdowały się na terenie III Rzeszy. Tam organizował koncerty i grał na skrzypcach w obozowej orkiestrze, a także rozwijał swoje umiejętności malarskie i rysunkowe, ucząc się pod okiem Maksymiliana Feuerringa, innego jeńca.
Po wojnie, po wyzwoleniu obozu przez armię amerykańską, wrócił do Polski i osiedlił się w Bielsku. Tam został jednym z pierwszych członków Polskiego Związku Plastyków, gdzie przez cztery dekady aktywnie brał udział w zarządzie, w tym pełniąc rolę prezesa. Regularnie wyjeżdżał na plenery do Nowego Sącza, gdzie powstało wiele jego prac, a także był jednym z współzałożycieli Grupy Beskid.
Kopczyński był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną Zofią doczekał się dwójki dzieci: Danuty i Tomasza. Po jej tragicznej śmierci związał się z Jadwigą, która również była malarką.
14 października 1993 roku, w Bielsku-Białej przy ulicy Inwalidów 2b, odsłonięto poświęconą Kazimierzowi Kopczyńskiemu tablicę pamiątkową, której projekt stworzył Jan Herma.
Nagrody i odznaczenia
Kazimierz Kopczyński był utalentowanym artystą, który przez całe życie zdobywał liczne nagrody i odznaczenia, doceniając swoją wielką pasję do sztuki. Jego osiągnięcia obejmują:
- nagrodę przyznaną przez Radę Artystyczną Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, której otrzymanie miało miejsce w 1949 roku,
- uzyskanie nagrody na VI Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Bielska Jesień w roku 1968,
- odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, nadaną w 1970 roku,
- indywidualną nagrodę wojewódzką za całokształt swoich osiągnięć artystycznych, którą przyznano mu w 1978 roku,
- sztalugę imienia J. Fałata, otrzymaną w 1979 roku,
- honorowe członkostwo w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, które uzyskał w 1980 roku,
- odznakę „Za Zasługi dla Województwa Bielskiego”, którą również przyznano mu w 1980 roku,
- srebrną paletę oraz srebrny medal na Ogólnopolskiej Wystawie Bielska Jesień, zdobyte w 1980 roku,
- złotą odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków, również przyznaną w 1980 roku,
- medal za udział w wojnie obronnej 1939, jaki otrzymał w 1982 roku,
- medal Zwycięstwa i Wolności 1945, którym obdarowano go w 1983 roku,
- nagrodę im. Gustawa Morcinka, przyznaną w tym samym roku,
- wpis do Honorowej Księgi Czynów na rzecz odnowy Krakowa za znaczące społeczne zaangażowanie oraz pomoc w ochronie kulturowych zabytków, otrzymany w 1983 roku,
- nagrodę Ministra Kultury i Sztuki z 1984 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, wręczony w 1985 roku,
- jubileuszową nagrodę okręgu ZPAP w Katowicach, a także nagrodę Towarzystwa Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej za całokształt twórczości w okresie XXV-lecia PRL,
- nagrody zdobyte na wystawach okręgowych w Bielsku-Białej w latach 1948, 1976 oraz 1978.
Osiągnięcia Kazimierza Kopczyńskiego wskazują na jego znaczący wkład w polską sztukę i kulturę.
Przypisy
- Pamięć o Kopczyńskim. „Informator Kulturalny województwa bielskiego”, 11. s. 26.
- Sylwetki twórców i popularyzatorów sztuki województwa bielskiego: informator biograficzny. Bielsko-Biała: Beskidzka Oficyna Wydawnicza, 1987.
- Wystawa malarstwa Kazimierza Kopczyńskiego. Urząd Miasta i Gminy - Wydział Kultury, 1980.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Julian Antonisz | Jan Dzieślewski | Maria Ritter | Monika Drożyńska | Natalia Szczypuła | Władysław Hasior | Urszula Ferenc | Lidia Ligęza | Jerzy Schejbal | Ewelina Marciniak (piosenkarka) | Stanisław Murzański | Romuald Roman | Jacek Mazur | Bolesław Barbacki | Filip Pławiak | Wojciech Waglewski | Stanisław Kuskowski | Bolesław Raczyński | Katarzyna Ucherska | Weronika GogolaOceń: Kazimierz Kopczyński