Wojciech Waglewski


Wojciech Antoni Waglewski, urodzony 21 kwietnia 1953 roku w Nowym Sączu, jest nie tylko utalentowanym gitarzystą, ale także cenionym kompozytorem, aranżerem oraz producentem muzycznym. Jego wkład w polską muzykę jest niezaprzeczalny, co potwierdza jego członkostwo w Akademii Fonograficznej ZPAV oraz Polskiej Akademii Filmowej.

W ciągu swojej kariery artystycznej, Waglewski miał przyjemność współpracować z wieloma znakomitymi artystami. Do jego współpracowników należą m.in. formacja Raz, Dwa, Trzy oraz Kazik Staszewski. Jego twórczość była także związana z zespołem T.Love, a także zujętymi w jego życiorysie nazwiskami, jak Martyna Jakubowicz, Renata Przemyk, Lech Janerka, Edyta Bartosiewicz, oraz z artystami takimi jak Atrakcyjny Kazimierz, Justyna Steczkowska i Antonina Krzysztoń.

Muzyk łączył swoje siły z wieloma innymi znanymi postaciami polskiej sceny muzycznej, takimi jak Natalia Korczakowska, Kayah oraz Maria Peszek. Jego współprace są różnorodne i obejmują również projekty z Abradabem.

Nie ograniczał się jedynie do występów solowych czy zespołowych, ale również brał udział w wielu duetach, w tym z Tomaszem Stańką, Maciejem Maleńczukiem, Mateuszem Pospieszalskim, Maciejem Sobczakiem oraz Bartkiem Łęczyckim, co czyni jego karierę niezwykle bogatą i różnorodną.

Życiorys

Wojciech Waglewski urodził się 21 kwietnia 1953 roku w Nowym Sączu. Jest potomkiem dziennikarzy, jego ojcem był Jerzy Waglewski, a matką Barbara z domu Pieróg. W okresie, gdy jego rodzice studiowali polonistykę we Wrocławiu, młody Wojciech był pod opieką dziadków, Bronisławy i Józefa Pierogów.

W czasie nauki w liceum samodzielnie opanował grę na gitarze, inspirując się artystami takimi jak Jimi Hendrix, Frank Zappa czy grupa Can. Już jako nastolatek założył swój pierwszy zespół muzyczny o nazwie Po Upływie Czasu, z którym występował w warszawskim klubie studenckim „Alfa”. Jego talent dostrzegł Zbigniew Hołdys, co otworzyło przed nim nowe możliwości. Niedługo później zaczął grać w klubie „Medyk”, gdzie zagrał w różnych składach, w tym w zespole Rh-. W 1969 roku wszedł w skład grupy Fatum, a jednocześnie pracował jako goniec w redakcji pisma „Wynalazczość i Racjonalizacja”.

Początek lat 70. był dla Waglewskiego okresem intensywnej działalności muzycznej. Współpracował z Michałem Urbaniakiem, był także współtwórcą zespołów Zen i Nirwana. Równocześnie studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po kilku latach grania w klubach studenckich, rozpoczął eksperymentowanie z własnymi kompozycjami w stylu przypominającym brzmienie The Mahavishnu Orchestra. Zespoły, z którymi koncertował, to m.in. Bemibem, oraz różne składy Janusza Komana, Alibabki, a także z Krystyną Prońko.

Wykonywał także muzyk sesyjny, a jego talent znalazł uznanie przy nagrywaniu wielu albumów, m.in. z producenckiego zlecenia Polskiej Kroniki Filmowej. W latach 1978–1979 z powodu poboru do wojska musiał na pewien czas przerwać karierę muzyczną, jednak po zakończeniu służby grał w zespole Thunderbird oraz przez dwa miesiące występował w restauracji Hotelu Europejskiego.

Po rozpadzie Nirwany Waglewski i Milo Kurtis stworzyli zespół Ya-Sou. Następnie dołączył do grupy Osjan, gdzie pozostawał do przełomu 1983 i 1984 roku. W tym czasie prowadził także warsztaty muzyczne w Development Institute of Science and History w Utrechcie.

W latach 1982–1983, zachęcony przez Zbigniewa Hołdysa, uczestniczył w sesji nagraniowej albumu I Ching, do którego nie tylko nagrał partie gitarowe, ale również zaśpiewał utwór „Ja płonę” oraz skomponował piosenkę „Milo”. W 1984 roku został członkiem nowo utworzonej grupy Morawski Waglewski Nowicki Hołdys, z którą nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu Stan wewnętrzny oraz album Świnie.

W 1985 roku na antenie radiowej Trójki ukazały się nagrania pod nazwą „Morawski Waglewski Nowicki Hołdys bez Hołdysa”. Podczas tego samego roku, zmotywowany przez Hołdysa, powołał do życia zespół Voo Voo, którego stał się liderem. Również w 1985 roku zagrał na festiwalu w Jarocinie, przyciągając uwagę krytyków muzycznych. Wydał wtedy single „FAZ” oraz „F-I”, które zyskały popularność na Liście przebojów Programu Trzeciego. Jego debiutancki album, po prostu zatytułowany Voo Voo, ukazał się w październiku 1986 roku.

Rok 1991 przyniósł jego solowy debiut, album Waglewski Gra-żonie, który został zadedykowany żonie Grażynie. Waglewski komponował także muzykę do spektakli teatralnych i filmów, takich jak Nadzieja oraz Makbet. W 1998 roku zaprezentował utwór „Karnawał – pozytywne myślenie”, który stał się motywem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na początku lat 90-tych ponownie dołączył do grupy Osjan, z którą sporadycznie się spotykał i nagrywał nowe albumy.

W 1995 roku wziął udział w projekcie Tribute to Eric Clapton i współpracował z Darkiem Kozakiewiczem. W 2007 roku zrealizował płytę Koledzy we współpracy z Maciejem Maleńczukiem. W 2008 roku, wraz z synami, stworzył zespół Waglewski Fisz Emade, którego album Męska muzyka ukazał się niedługo później.

W lutym 2008 roku, we współpracy z Fiszem, poprowadził audycję Strefa inne brzmienia w Radiu Roxy FM. Od listopada 2008 do marca 2020 roku wspólnie z Fiszem prowadził audycję Magiel Wagli w Programie III Polskiego Radia. W latach 2010-2011 pełnił rolę dyrektora artystycznego trasy Męskie Granie. W 2017 roku z Wydawnictwa Znak ukazała się książka „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe”, będąca zbiorem rozmów z Wojciechem Bonowiczem. Od 14 lipca 2020 roku razem z Fiszem prowadzi audycję Wagle w Radiu Nowy Świat.

Życie prywatne

W połowie lat 70. Wojciech Waglewski zawarł związek małżeński z Grażyną Walczyk. Para ma dwóch synów, którzy także wybrali ścieżkę muzyczną: Bartosza (urodzonego w 1978 roku) oraz Piotra (urodzonego w 1981 roku). Wspólnie z żoną postanowili otworzyć Galerię „Białko”, która mieści się w Galerii Ursynów w Warszawie.

Dyskografia

W bieżącym artykule przestawiamy obszerną dyskografię Wojciecha Waglewskiego, uznawanego za jednego z czołowych twórców współczesnej muzyki w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z wersjami albumów i singli, które zdefiniowały jego karierę i dorobek artystyczny.

Albumy

TytułInformacje o albumiePozycja w zestawieniuCertyfikacja
POL
Waglewski Gra-żonie
  • Data: 11 lutego 1991
  • Wydawca: Polton
43
Muzyka od środka (ścieżka dźwiękowa)
  • Data: 1 czerwca 1998
  • Wydawca: Polstar
Jasne błękitne okna (ścieżka dźwiękowa)
  • Data: 4 grudnia 2006
  • Wydawca: EMI Music Poland
Koledzy (z Maciejem Maleńczukiem)
  • Data: 14 maja 2007
  • Wydawca: Agora S.A.
96
  • POL: platynowa płyta
Muzyka filmowa
  • Data: 23 lipca 2007
  • Wydawca: EMI Music Poland
32
Męska muzyka (z Fiszem i Emade)
  • Data: 1 lutego 2008
  • Wydawca: Agora S.A.
92
  • POL: platynowa płyta
Harmonia (z Ziemowitem Kosmowskim,
Marcinem Gałażynem, Marjaną Sadowską)
  • Data: 26 października 2010
  • Wydawca: Agora S.A.
The Best and the Rest
  • Data: 27 stycznia 2011
  • Wydawca: QM Music
14
Matka, Syn, Bóg (z Fiszem i Emade)
  • Data: 25 października 2013
  • Wydawca: Art2 Music
  • POL: złota płyta
Duchy ludzi i zwierząt (z Fiszem i Emade)
  • Data: 9 października 2020
  • Wydawca: Mystic Production
3_
„–” oznacza, że album nie był notowany.

Albumy koncertowe

TytułSzczegóły albumu
Wagiel & Mateo – Koncert (z Mateuszem Pospieszalskim)
  • Data: 20 lutego 2002
  • Wydawca: Sony Music
Męska muzyka. Koncert w Fabryce Trzciny
(z Fiszem, Emade)
  • Data: 17 grudnia 2008
  • Wydawca: Agora S.A.

Single

Nazwa utworuRok wydaniaPozycjaNazwa albumu
LP3
Wojciech Waglewski, Fisz, Emade – „Męska muzyka”20086Męska muzyka
Wojciech Waglewski, Fisz, Emade – „Majty”18

Inne notowane utwory

Tytuł utworuRok wydaniaPozycjaNazwa albumu
LP3
Wojciech Waglewski – „To nic złego”199128Waglewski Gra-żonie
Martyna Jakubowicz – „I żeby ziemia zadrżała” (oraz Wojciech Waglewski)199544Dziewczynka z pozytywką Edwarda
Wojciech Waglewski – „I cóż, że żal”199835Muzyka od środka
Wojciech Waglewski – „Zmruż oczy”200313Zmruż oczy (ścieżka dźwiękowa)
Wojciech Waglewski, Maciej Maleńczuk – „Koledzy”200715Koledzy
Wojciech Waglewski, Maciej Maleńczuk – „Biust”7
Karimski Club – „Marek Aureliusz” (oraz Wojciech Waglewski, Adam Nowak)200944Herbert
Wojciech Waglewski, Abradab, Maciej Maleńczuk – „Wszyscy muzycy to wojownicy”20102Wszyscy muzycy to wojownicy
Dorota Miśkiewicz – „W komórce” (oraz Wojciech Waglewski)201233Ale
Wojciech Waglewski, Fisz, Emade – „Ojciec”20131Matka, Syn, Bóg

Inne

Nazwa albumuRok wydaniaNotatki
Andrzej i Eliza – Drzewo rodzinne1972gitara w „Czerwone lata”
Krystyna Prońko – 19801980gitara
Stanisław Wenglorz – Dziś dotarłem do rozstajnych dróg1982gitara
Stanisław Soyka – Radioaktywny1989gitara w „Monolog pajaca”
Maryla Rodowicz – Absolutnie nic1991gitara w „To już było”
Kazik – Spalam sięgitara
Martyna Jakubowicz – Patchworkgitara, mandolina
Martyna Jakubowicz – Kołysz mnie1992gitara
Atrakcyjny Kazimierz i Cyganie – Prawdziwa miłośćgitara elektryczna, gitara akustyczna
Renata Przemyk – Tylko kobieta1994gitara w „Ten taniec”, „Ostatni z zielonych”
Raz, Dwa, Trzy – Czterygitara akustyczna, produkcja muzyczna
Dżem – List do R. na 12 głosów1995śpiew i gitara w „Kiepska gra (akustycznie)”, „Kim jestem – jestem sobie”
Homo Twist – Homo Twist1996gitara w „Petarda”, „Ten Years After”, „Syf”, „Nikt z nikąd”
Graal – Darmozjad1997muzyka w „Latający chłopiec”
Graal – Truskafki1999muzyka w „Latający chłopiec”
Fisz – Na wylot2001gitara w „Rozmyty”, „Tajemnica”, „Dworzec”
Nick Cave i przyjaciele – W moich ramionachśpiew i gitara w „Krwawa prawa dłoń”
Jak Wolność To Wolność – Honorowi dawcy krwiprodukcja muzyczna
Justyna Steczkowska – Alkimja2002quikka
Pan Yapa – Pan Yapa i magiczna załogagitara w „Magiczna załoga”, „Urodziny małego czarodzieja”, „Smoczy twist”, „Dwa utopce”
cuica w „Mambo Bazyliszek”
WhiteHouse – Kodexgitara w „Na sznurowadle”
Dzieci z Brodą – Halo Halo Dzieci Europy2003gitara
Dzieci z Brodą – Czuwaj wiaro!2004gitara
Martyna Jakubowicz – Tylko Dylan2005wokal, gitara
Maria Peszek – Miasto maniawspółprodukcja, gitara, muzyka
Zespół Reprezentacyjny – Kumple to grunt2007śpiew w „Król”
Lidia Pospieszalska – Inaijesłowa „Inaije”
Karimski Club – Herbert2009śpiew w „Marek Aureliusz”, „Lustro”, „Przesłanie”
gitara w „Uderzam w deskę”, „Powrót do rodzinnego miasta”
Plateau – Projekt Grechuta2011śpiew w „Gdziekolwiek”
gitara w „Niepewność”, „Magia obłoków”
Projekt NOD – Warsoul Experience2012śpiew w „Ja spadam”
Adam Strug – Mysz2015produkcja, gitara, śpiew w „Ostatni raz”

Kompilacje różnych wykonawców

Nazwa AlbumuRok WydaniaTytuły Utworów
I Ching1984„Miss Propagandiss”, „Dyktator”, „Nie będzie nas”, „Ja płonę”, „Wojna chudych z grubymi”,
„Gazeta”, „Różne rozmowy z życiem”, „Super Ego”, „Milo”, „Kołysanka dla misiaków”
Tribute to Eric Clapton1995„Wielka słabość”, „Crossroads”, „Ain’t That Loving You”, „Wrapping Paper”,
„After Midnight”, „Blues 4 rano”, „Travelling East”, „To nic złego”
Wśród nocnej ciszy…2001„Hopsa bratkowie”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze!”
…jak zwyciężać mamy. Artyści polscy w hołdzie Mazurkowi Dąbrowskiego2004b.d.
Honor jest wasz Solidarni2005„Nasza Europa”
Hey Jimi – Polskie gitary grają Hendrixa2008„The Wind Cries Mary”

Teledyski

W ramach twórczości Wojciecha Waglewskiego, Teledyski odgrywają istotną rolę, prezentując jego artystyczne wizje. Poniżej znajduje się tabela, która zbiera najważniejsze informacje dotyczące teledysków artysty.

TytułRokReżyserAlbumŹródło
„Bo Bóg dokopie” (z Maciejem Maleńczukiem)2007Yach PaszkiewiczKoledzy_
„Biust” (z Maciejem Maleńczukiem)_
„Koledzy” (z Maciejem Maleńczukiem)_
„Komu dzwonią” (z Maciejem Maleńczukiem)_
„Męska muzyka” (z Fiszem, Eamde)2008Męska muzyka_

Filmografia

Wojciech Waglewski, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców w polskim przemyśle filmowym, ma na swoim koncie liczne osiągnięcia. Jego twórczość odznacza się różnorodnością, obejmując zarówno kompozycje muzyczne, jak i angażujące role aktorskie w filmach fabularnych. Poniżej przedstawiona jest lista najważniejszych filmów, w których brał udział, pokazująca jego wkład w kulturę filmową w Polsce.

TytułRokUwagi
Stan wewnętrzny1983film fabularny, muzyka (zespół I Ching)
Tanie pieniądze1985film fabularny, muzyka
Trio1986film fabularny, dźwięk
Seszele1990film fabularny, dźwięk
Enak1992film fabularny, muzyka
Uprowadzenie Agaty1993film fabularny, rola gitarzysty kolegi Cygana w celi
Gorący czwartek1993film fabularny, muzyka
Farba1997film fabularny, muzyka
Kroniki domowe1997film fabularny, muzyka, muzyka wykonawcza
Człowiek wózków2000film fabularny, muzyka, wykonanie muzyki (gitary, teksty i piosenki)
Strefa ciszy2000film fabularny, dźwięk
Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń2002film animowany, muzyka
Trzeci2004film fabularny, dźwięk
Trójka do wzięcia2006film fabularny, muzyka, muzyka wykonawcza
Historia polskiego rocka2008film dokumentalny, reżyserzy: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota
Beats of Freedom – Zew wolności2009film dokumentalny, reżyserzy: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota
Taniec śmierci. Sceny z Powstania Warszawskiego2010film fabularny, dźwięk
Był sobie dzieciak2013film fabularny, dźwięk

Nagrody i wyróżnienia

Wojciech Waglewski to postać, która zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia za swoje osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Poniżej znajduje się zestawienie jego najważniejszych nagród, które potwierdzają jego status w świecie kultury.

RokKategoria/TytułNagrodaUwagi
1988„Laureat w dziedzinie muzyki”Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława WyspiańskiegoLaur
1994„Najlepszy kompozytor”FryderykLaur
1995„Muzyka”Paszport „Polityki”Laur
„Producent / realizator roku”FryderykNominacja
„Kompozytor roku”Nominacja
1998„Producent muzyczny roku”Nominacja
„Kompozytor roku”Nominacja
„Album roku – muzyka alternatywna” (Muzyka od środka)Nominacja
2001„Kompozytor Roku”Nominacja
2005„Fenomen” za rok 2004Fenomeny PrzekrojuLaur
2006„Produkcja Muzyczna Roku”FryderykLaur
„Kompozytor Roku”Nominacja
2007Całokształt twórczościNagroda Muzyczna Programu Trzeciego – „Mateusz”Nominacja
2008„Kompozytor Roku”FryderykLaur
„Autor Roku”Nominacja
„Album Roku Pop” (Koledzy)Nominacja
„Wokalista Roku”Nominacja
„Videoklip Roku” („Koledzy”)Nominacja
2009Konkurs Polskiej Organizacji Pracodawców Osób NiepełnosprawnychSuper LodołamaczLaur
„Kompozytor Roku”FryderykLaur
„Autor Roku”Nominacja
„Album Roku – Muzyka Alternatywna” (Męska muzyka)Nominacja
2011„Kompozytor Roku”Nominacja
„Autor Roku”Nominacja
„Album Roku Folk/Muzyka Świata” (Harmonia)Nominacja

Przypisy

  1. Wojciech Waglewski o płycie "Premiera": Wychodzi się i gra [online], muzyka.interia.pl [dostęp 07.05.2024 r.]
  2. Dominika Pawłowska: Premiera albumu “Duchy ludzi i zwierząt” Waglewski Fisz Emade. Posłuchajcie. [w:] All About Music [on-line]. 09.10.2020 r. [dostęp 18.10.2020 r.]
  3. OLiS – sprzedaż w okresie 21.02.2011 – 27.02.2011. olis.onyx.pl. [dostęp 21.10.2012 r.]
  4. Platynowe płyty CD przyznane w 2009 roku [online], ZPAV [dostęp 17.08.2020 r.]
  5. Waglewski Fisz Emade – „Matka, Syn, Bóg” [online], ART2 Music, 25.10.2013 r. [dostęp 02.12.2020 r.]
  6. OLiS – sprzedaż w okresie 09.10.2020 – 15.10.2020. olis.onyx.pl. [dostęp 22.10.2020 r.]
  7. Wojciech Waglewski – „Waglewski Gra-żonie”. muzyka.wp.pl. [dostęp 21.10.2012 r.]
  8. Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski – Wagiel & Mateo – Koncert. muzyka.wp.pl. [dostęp 21.10.2012 r.]
  9. Dżem – List do R. na 12 głosów, vol.2. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 28.10.2009 r.]
  10. Waglewski Fisz Emade – Męska Muzyka. discogs.com. [dostęp 21.10.2012 r.]
  11. Płyta Muzyka filmowa (3CD) – Wojciech Waglewski. muzyka.onet.pl. [dostęp 21.10.2012 r.]
  12. Fryderyki 2014: nominowani i laureaci. zpav.pl. [dostęp 21.10.2012 r.]
  13. Fryderyki 2011: nominowani i laureaci. zpav.pl. [dostęp 21.10.2012 r.]
  14. Fryderyki 2009: nominowani i laureaci. zpav.pl. [dostęp 21.10.2012 r.]
  15. Fryderyki 2008: nominowani i laureaci. zpav.pl. [dostęp 21.10.2012 r.]
  16. Fryderyki 2006: nominowani i laureaci. zpav.pl. [dostęp 21.10.2012 r.]
  17. Fryderyki 2004: nominowani i laureaci. zpav.pl. [dostęp 21.10.2012 r.]
  18. Waglewski, Fisz, Emade – Majty. discogs.com. [dostęp 21.10.2012 r.]
  19. Waglewski, Fisz, Emade – Męska Muzyka. discogs.com. [dostęp 21.10.2012 r.]
  20. Płyta Męska muzyka – Waglewski Fisz Emade. muzyka.onet.pl. [dostęp 21.10.2012 r.]
  21. Wojciech Waglewski. muzyka.interia.pl. [dostęp 26.07.2017 r.]
  22. Gazeta Wyborcza: „Tanie lotnisko w Modlinie bez kolei”, 13.01.2007 r.
  23. Rzeczpospolita, Karolina Baca: „Pierwsze loty do Modlina za półtora roku”, 09.11.2006 r.

Oceń: Wojciech Waglewski

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:13