Ewelina Marciniak (piosenkarka)


Ewelina Marciniak, urodzona 21 maja 1976 roku w Nowym Sączu, jest znaną w Polsce piosenkarką oraz utalentowaną autorką tekstów i kompozytorką. Jej twórczość osadzona jest w kręgu piosenki autorskiej oraz poezji śpiewanej, co czyni ją unikalną postacią na polskiej scenie muzycznej.

Oprócz kariery artystycznej, od lutego 2009 roku Ewelina pełni także ważną rolę jako dyrektor placówki kulturalnej Przystań Twórcza – Cieplickie Centrum Kultury. W tej roli ma możliwość wpływania na rozwój lokalnej kultury oraz promowania młodych talentów.

Życiorys

Ewelina Marciniak rozpoczęła swoją muzyczną karierę w wieku około 17 lat. Wtedy to uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu, gdzie brała udział w zajęciach poświęconych dykcji, śpiewowi oraz ruchowi scenicznemu w lokalnym Studiu Piosenki. Jej debiut miał miejsce na licealnym Festiwalu Młodych Talentów.

Po zakończeniu nauki w Nowym Sączu, Ewelina Marciniak podjęła studia w Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu, koncentrując się na Wydziale Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze. W trakcie tego okresu nawiązała współpracę z Wojciechem Jarocińskim (członkiem Wolnej Grupy Bukowina) i przez pięć miesięcy 1999 roku współtworzyła projekt S.A.D. („Samozwańcza Akademia Dźwięku”). Efektem tej współpracy były pierwsze kompozycje, w tym utwór „Zapominam” oraz teksty piosenek, takich jak „Miłość”, „Zieleń” i „Światełko”. Udział w Yapie’99 przyniósł jej wyróżnienie oraz nagranie niekomercyjnego albumu noszącego tytuł „S.A.D.”.

Po zakończeniu współpracy z Wojciechem Jarocińskim, Ewelina Marciniak dołączyła do zespołu …BO TAK!, gdzie oprócz niej występowała wokalistka Anna Kosa, a także gitarzysta Marcin Sweklej. Wspólnie tworzyli nowy repertuar i zajmowali się komponowaniem piosenek. Artystka brała udział w licznych festiwalach, koncertując w miastach takich jak Jelenia Góra, Wrocław, Katowice czy Kraków.

Decyzja o rozpoczęciu kariery solowej zapadła w 2000 roku. W maju 2001 roku Ewelina wzięła udział w 37. Studenckim Festiwalu Piosenki, gdzie zaprezentowała trzy autorskie utwory: „Kolejna zima”, „Jeśli to nie ja” oraz „Na kuferku”, na życzenie jury. Jej występ przyniósł jej zwycięstwo, które zaowocowało występem na koncercie laureatów, a także I nagrodą oraz nagrodą dziennikarzy. W późniejszych latach zdobyła II miejsce na Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” oraz Grand Prix im. Jonasza Kofty na 19. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej „OPPA” w grudniu 2001 roku w Warszawie.

W 2002 roku artystka zdobyła I nagrodę na festiwalu artystycznym młodzieży akademickiej „FAMA” w Świnoujściu oraz „Trójząb Neptuna” za koncert piosenek Łucji Prus pt. „Gwiazdka z Nieba”. Ewelina Marciniak występowała także w programach telewizyjnych TVP, obok takich artystów jak Irena Santor i Jan Wołek, a także koncertowała z Jerzym Satanowskim. W 2002 roku, nakładem Stowarzyszenia Literacko Muzycznego „Ballada”, ukazała się jej debiutancka płyta „Na Kuferku”, nagrana w studiu S4 Radia Kraków, z archiwalnymi nagraniami grupy S.A.D. – „Miłość” oraz „Zieleń”. W 2003 roku Ewelina została uznana za „Odkrycie i Talent Roku” w audycji „Baza Ludzi z Mgły” emitowanej przez Radio Centrum, a jej płyta „Na kuferku” była uznawana za „Płytę Roku 2003”.

Od lutego 2009 roku Ewelina Marciniak pełni funkcję dyrektora Przystani Twórczej – Cieplickiego Centrum Kultury. W dniu 28 września 2019 roku miała zaszczyt wystąpić z krótkim recitale w Filharmonii Dolnośląskiej, co stało się częścią Gali Jubileuszowej z okazji 50-lecia Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego, którego jest absolwentką.

Dyskografia

Albumy

W roku 2002 na rynku zadebiutował album Na kuferku, który został wydany przez Stowarzyszenie Literacko Muzyczne „Ballada” z numerem katalogowym Ballada 002. Jest to ważny krok w karierze Eweliny Marciniak, który ukazuje jej muzyczny talent i zaangażowanie w działalność artystyczną.

Inne nagrania

Wcześniej, w 1999 roku, artystka wzięła udział w projekcie Samozwańcza Akademia Dźwięku, wydając album noszący tę samą nazwę. Jest to nagranie niekomercyjne, które pozwoliło jej na eksperymentowanie z różnymi formami muzycznymi i wyrażenie własnej kreatywności.

Kompilacje

W swojej dyskografii Ewelina zaznaczyła także udział w kompilacjach. W 2004 roku współpracowała z Wojciechem Jarocińskim, gdzie jej utwory znalazły się na albumie Eldorado (CD, WGB 001). W skład tej produkcji weszły piosenki takie jak Złota klatka, Zieleń oraz Blues kolejowych mostów.

Następnie, w roku 2005, Ewelina również przyczyniła się do kolejnego wydania tego samego artysty, znanego jako Eldorado (CD, Dalmafon – 1290792), w którym pojawił się utwór Blues kolejowych mostów. Te nagrania mają duże znaczenie w jej twórczości i ilustrują jej udział w muzycznych projektach w Polsce.

Przypisy

  1. Marcin Wilk: XXIV Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA '99 – werdykt. yapa.art.pl. [dostęp 23.02.2021 r.]
  2. Ewelina Marciniak – Na kuferku. discogs.com. [dostęp 23.02.2021 r.]
  3. Wojciech Jarociński – Eldorado (rel.2005). tele.pw.edu.pl. [dostęp 23.02.2021 r.]
  4. Wojciech Jarociński – S.A.D.. tele.pw.edu.pl. [dostęp 22.02.2021 r.]
  5. Wojtek Jarociński – Eldorado. archiwum.allegro.pl, 04.2020 r. [dostęp 23.02.2021 r.]
  6. Henryk Stobiecki: Złoty jubileusz jeleniogórskiej uczelni. www.nj24.pl, 28.09.2019 r. [dostęp 24.02.2021 r.]
  7. a b Izabela Lewandowska: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Jelenia Góra: Marciniak Ewelina. bip.jeleniagora.pl, 20.06.2020 r. [dostęp 22.02.2021 r.]
  8. a b Ewelina Marciniak. gitarabasowa.com.pl. [dostęp 22.02.2021 r.]
  9. Wojciech Jarociński – Eldorado (rel.2004). tele.pw.edu.pl. [dostęp 23.02.2021 r.]
  10. a b c Wacław Szalwierz: Mikroklimat 236 – Grupa SAD – Samozwańcza Akademia Dźwięku. youtube.com, 24.05.2015 r. [dostęp 22.02.2021 r.]
  11. Przystań Twórcza – Cieplickie Centrum Kultury: O nas. przystantworcza.pl. [dostęp 22.02.2021 r.]

Oceń: Ewelina Marciniak (piosenkarka)

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:19