Wiesław Baran


Wiesław Kazimierz Baran, urodzony 4 marca 1965 roku w Nowym Sączu, to wybitny przedstawiciel polskiej inżynierii budowlanej. Jego specjalizacja obejmuje szerokie spektrum dziedzin związanych z inżynierią lądową.

Baran posiada doświadczenie w komputerowym wspomaganiu projektowania, co jest kluczowe w nowoczesnym podejściu do budownictwa. Na jego kompetencje wpływa też wiedza z zakresu mechaniki budowli oraz teorii powłok, co czyni go ekspertem w tych obszarach.

Jako nauczyciel akademicki, Wiesław Baran jest związany z Politechniką Opolską, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi inżynierami, kształtując nowe pokolenia specjalistów w dziedzinie budownictwa.

Życiorys

Wiesław Baran urodził się w 1965 roku w Nowym Sączu, gdzie spędził lata dzieciństwa oraz wczesnej młodości. Po zakończeniu nauki w lokalnej szkole podstawowej, kontynuował edukację w Technikum Budowlanym, które stanowiło część Zespołu Szkół Budowlanych. W 1985 roku zdobył tytuł technika budownictwa, specjalizując się w prefabrykacji budowlanej.

Po ukończeniu technikum, Wiesław Baran przeprowadził się do Opola, gdzie podjął studia w dziedzinie budownictwa w Wyższej Szkole Inżynieryjnej. W 1995 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera, obroniwszy pracę dyplomową pt. „Projekt techniczny baterii sześciu silosów cylindrycznych” pod kierunkiem prof. Mariana Golczyka.

Jeszcze w trakcie ostatniego roku studiów, rozpoczął pracę w macierzystej uczelni, a dokładnie w Katedrze Konstrukcji Budowlanych i Inżynierskich, gdzie do dziś pełni rolę adiunkta. W roku 1999 uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa, specjalizując się w mechanice budowli. Tematem jego rozprawy doktorskiej była praca pt. „Analiza statyczna powłoki hiperboloidalnej – ujęcie nieliniowości geometrycznej”, pod kierunkiem prof. Stanisława Bielaka.

Od 2005 roku Baran piastuje stanowisko prodziekana ds. organizacyjnych Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej. Jako autor lub współautor blisko 40 publikacji naukowych, jest aktywnym uczestnikiem życia akademickiego. Dodatkowo, uczy również w Wydziale Zamiejscowym w Opolu Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie.

Przypisy

  1. M.P. z 2017 r. poz. 495
  2. Analiza statyczna powłoki hiperboloidalnej - ujęcie nieliniowości geometrycznej w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska. [dostęp 13.04.2012 r.]
  3. a b Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej nr 13 (176), 30.06.2008 r., s. 20.

Oceń: Wiesław Baran

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:23