Stanisław Bednarski, urodzony 9 kwietnia 1896 roku w Nowym Sączu, to postać, która pozostaje w pamięci jako jezuita oraz Sługa Boży Kościoła katolickiego. Jego życie zakończyło się tragicznie w 16 lipca 1942 roku w obozie Dachau, gdzie został zamordowany.
Bednarski był osobą, która żyła w czasach wielkich przemian i zawirowań historycznych, a jego działalność miała istotny wpływ na rozwój duchowości katolickiej. Choć jego życie było krótkie, pozostawił po sobie niezatarte ślady w historii Kościoła.
Życiorys
Stanisław Bednarski był synem Adama oraz Heleny z Drószczów. W latach 1923–1927 kształcił się w zakresie historii kultury, literatury oraz historii sztuki na UJ. W 1933 roku obronił doktorat zatytułowany Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, który został uhonorowany nagrodą przyznaną przez Polską Akademię Umiejętności.
W okresie 1924–1929 oraz 1933–1934 piastował stanowisko redaktora czasopism, między innymi „Sodalis Marianus” (które później przekształciło się w „Wiara i Życie”), a także „Naszych Wiadomości” (1931–1936) i „Kalendarza Serca Jezusowego” (1928, 1931–1938). Jego współpraca objęła również „Przegląd Powszechny”.
Bednarski miał zaszczyt wykładać historię sztuki chrześcijańskiej oraz metodologię pracy naukowej na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego. Oprócz tego był aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych i organizacji społecznych. W 1935 roku został prokuratorem Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy, a dwa lata później objął stanowisko dyrektora tegoż wydawnictwa.
Swoje życie zawodowe rozpoczął w 1925 roku, kiedy to objął kierownictwo Archiwum Prowincji Małopolskiej. Dodatkowo od 1929 roku zarządzał Biblioteką Pisarską Prowincji Jezuitów. Stanisław Bednarski specjalizował się w obszarze szkolnictwa oraz kultury jezuickiej, a jego dorobek obejmował wiele broszur i artykułów naukowych, dzięki którym stał się również popularyzatorem wiedzy.
Jednym z jego znaczących osiągnięć była współpraca z Polskim Słownikiem Biograficznym, gdzie opracował biogramy takich postaci jak Adam Abramowicz, Piotr Abramowicz oraz Gorgonius Ageison, t. 1, 1935. Dodatkowo zorganizował archiwum fotokopii, które obejmowało główne Archiwum Jezuitów oraz Archiwum Watykańskie.
W czasie II wojny światowej ks. Bednarski padł ofiarą aresztowań. Po raz pierwszy został uwięziony 8 lipca 1940 roku i umieszczony w więzieniu przy ul. Montelupich. Następnie został deportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, a później do KL Dachau.
Przypisy
- a b StanisławS. Łoza StanisławS. (red.), Czy wiesz kto to jest?, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe : na zam. Zrzeszenia Księgarstwa, 33.1983 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Marian Zając (duchowny) | Zbigniew Adamek | Dariusz Borek | Andrzej Michalik | Piotr Łabuda | Alojzy Drożdż | Zygmunt Robert Berdychowski | Edward Kosibowicz | Zdzisław Pawlik | Jan Malecki | Michał DrożdżOceń: Stanisław Bednarski (jezuita)