Michał Drożdż


Michał Jan Drożdż, urodzony 19 lutego 1958 roku w Nowym Sączu, był prominentnym polskim duchownym katolickim, który zyskał uznanie w wielu dziedzinach. Jego śmierć nastąpiła 15 czerwca 2023 roku w Tarnowie, pozostawiając po sobie znaczący dorobek akademicki oraz społeczną aktywność.

Był teologiem, filozofem i medioznawcą, a także profesorem nauk społecznych. Michał Drożdż pełnił funkcję nauczyciela akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Jako dziekan Wydziału Nauk Społecznych, miał istotny wpływ na rozwój kierunków studiów w obszarze nauk społecznych.

Dodatkowo, był byłym dyrektorem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz kierownikiem Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jego zaangażowanie w rozwój mediów było ogromne, co czyni go ważną postacią w polskim krajobrazie medialnym. Warto również podkreślić, że był członkiem Rady Programowej Telewizji Polskiej, co świadczy o jego wpływie na kształtowanie sfery medialnej w Polsce.

Życiorys

Urodziny Michała Drożdża miały miejsce w rodzinie Ferdynanda i Michaliny z domu Poręba. Miał on brata, Alojzego Drożdża, który również wybrał drogę duchowną. Michał dorastał w parafii Żeleźnikowa. Jego duchowa podróż rozpoczęła się, kiedy 22 maja 1983 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza.

Rok 1983 był dla niego również ważny, ponieważ uzyskał magisterium z teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tematem jego pracy był Spór między idealizmem a realizmem w mechanice kwantowej, którą napisał pod kierunkiem ks. doc. dra hab. Michała Hellera. Ponadto Michał ukończył studia z zakresu dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Politechnice Federalnej w Zurychu.

W 2003 roku zdobył stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii, specjalizując się w filozofii przyrody. Tematem jego dysertacji była Faktyczność i możliwość. Interdyscyplinarna analiza koncepcji struktury czasu Carla Friedricha von Weizsäckera, która była realizowana na Uniwersytecie Leopolda Franciszka w Innsbrucku. Następnie w 2007 roku, Uniwersytet Katolicki w Rużomberku nadał mu stopień doktora habilitowanego nauk o mediach i komunikacji społecznej, którego podstawą była rozprawa Logos i ethos mediów. Dyskurs paradygmatyczny filozofii mediów. W 2020 roku Michał Drożdż został profesorem nauk społecznych.

Był inicjatorem organizacji Międzynarodowej Konferencji Etyki Mediów, która każdego roku odbywa się na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W 2011 roku zorganizował również IV European Central Communication Forum. W swojej karierze, od 1993 do 2005 roku, był dyrektorem programowym Radia Plus, a później RDN Małopolska. Dodatkowo zarządzał Wydawnictwem Biblos w latach 1993-1997 i redagował „Studia Socialia Cracoviensia”. Specjalizował się w takich dziedzinach jak filozofia mediów, komunikacja, teoria dziennikarstwa, filozofia kultury oraz aksjologia komunikowania.

Ksiądz profesor Drożdż aktywnie uczestniczył w życiu naukowym i społecznym. Był członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, przewodniczącym Sekcji „Aksjologii Komunikowania” PTKS oraz zastępcą przewodniczącego Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Medialnej i Dziennikarskiej. Był także członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Od 2019 roku pełnił funkcję członka Rady Doskonałości Naukowej oraz Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, a także był sekretarzem Tarnowskiego Koła Teologicznego i Asystentem Kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Tarnowie. Jego zaangażowanie obejmowało również Zespół ds. Mediów V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

W roku 2017, Michał Drożdż został delegatem ds. mediów Diecezji Tarnowskiej, a od listopada tego samego roku pełnił funkcję przewodniczącego Naczelnego Sądu Dziennikarskiego w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. W 2019 roku uzyskał także członkostwo w Radzie Doskonałości Naukowej I kadencji. Również w tym samym roku został Archidiakonem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, gdzie pełnił funkcję kanonika od 2001 roku.

28 kwietnia 2021 roku został członkiem Rady Programowej Telewizji Polskiej, pełniąc tę funkcję przez cztery lata. Jego zasługi zostały docenione poprzez odznaczenia, w tym Srebrny Krzyż Zasługi (2019) oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał pośmiertnie w 2023 roku.

Wybrane publikacje

Michał Drożdż to autorytet w dziedzinie filozofii, autor licznych publikacji dotyczących filozofii nauki, filozofii mediów, teorii mediów oraz etyki mediów.

  • 1998: Początek świata – Biblia a nauka (współredakcja Michał Heller),
  • 2002: Faktizität und Möglichkeit Carl Friedrich von Weizsäcker Verständnis der Zeit (autorska),
  • 2005: Osoba i media. Personalistyczny paradygmat etyki mediów (autorska),
  • 2005: Logos i ethos mediów. Dyskurs paradygmatyczny filozofii mediów (autorska),
  • 2005: Media. Teorie i fikcje (autorska),
  • 2006: Etyczne orientacje w mediosferze (autorska),
  • 2006: Radio plus Dobra Nowina (autorska),
  • 2009: Internet światem człowieka (współredakcja Jerzy Smoleń),
  • 2009: Media światem człowieka (współredakcja Ignacy Stanisław Fiut),
  • 2010: Prawda w mediach – między ideałem a iluzją (redakcja),
  • 2010: Wolność w mediach – między poprawnością a odpowiedzialnością (redakcja),
  • 2011: Nie lękajcie się. Jan Paweł II i media (współautor Andrzej Baczyński),
  • 2012: Dobro w mediach – z cienia do światła (współredakcja Andrzej Baczyński),
  • 2012: Odpowiedzialność w mediach – od przypadku do celu (współredakcja Andrzej Baczyński).

Jego prace dostarczają cennych insightów dotyczących roli mediów w społeczeństwie oraz ich etycznych implikacji.

Przypisy

  1. Ks. Michał Drożdż nie żyje [online], krakow.tvp.pl [dostęp 15.06.2023 r.]
  2. M.P. z 2023 r. poz. 874
  3. M.P. z 2019 r. poz. 1076
  4. Ks. prof. dr hab. Michał Drożdż, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 18.01.2022 r.]
  5. Rada Programowa TVP S.A. - Telewizja Polska S.A. - tvp.pl [online], centruminformacji.tvp.pl [dostęp 16.07.2021 r.]
  6. Ks. Michał Drożdż w Radzie Programowej TVP. "Telewizja miejscem promowania wartości" - [online] [dostęp 16.07.2021 r.]
  7. Michał Drożdż, prof. UPJPII [online], kmt.uksw.edu.pl [dostęp 23.01.2021 r.]
  8. Kanonicy - Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu [online], www.bazylika.org.pl [dostęp 23.01.2021 r.]
  9. Lista kandydatów wybranych na członków RDN, odrębna dla każdej dyscypliny, zawierająca nazwiska i imiona wybranych kandydatów oraz nazwy podmiotów ich zgłaszających. konstytucjadlanauki.gov.pl. [dostęp 26.05.2019 r.]
  10. Ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII został mianowany delegatem biskupa tarnowskiego ds. mediów. | Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie [online], upjp2.edu.pl [dostęp 13.12.2017 r.]
  11. Pracownicy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej w składzie nowych władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich | Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie [online], upjp2.edu.pl [dostęp 13.12.2017 r.]
  12. a b Michał Drożdż. rejestry-notarialne.pl.

Oceń: Michał Drożdż

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:24