Piotr Łabuda


Piotr Łabuda, urodzony 7 grudnia 1972 roku w Nowym Sączu, to postać o znaczącym wkładzie w polską teologię. Jest on polskim duchownym rzymskokatolickim oraz doktor habilitowany nauk teologicznych w zakresie biblistyki. Obecnie pełni rolę profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie dzieli się swoją wiedzą z uczniami.

Piotr Łabuda jest również wykładowcą na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie, gdzie wnosi swoje bogate doświadczenie i pasję do nauczania. Jako przewodnik po Ziemi Świętej, jego wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie stają się nieocenionym źródłem informacji dla osób pragnących poznać te niezwykłe miejsca.

Życiorys

Piotr Łabuda jest osobą blisko związaną z parafią św. Heleny w Nowym Sączu, gdzie spędził swoje dzieciństwo. Po ukończeniu szkoły średniej, zdecydował się na dalszą edukację w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Jego studia filozoficzno-teologiczne zakończyły się przyjęciem święceń kapłańskich 30 maja 1998 roku, które otrzymał z rąk bpa Wiktora Skworca.

W latach 2000–2005 kontynuował swoją edukację, kładąc szczególny nacisk na teologię biblijną, studiując na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam napisał doktorat pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Antoniego Paciorka. Po zakończeniu studiów, w latach 2005–2009 pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Biblos”, gdzie odpowiedzialny był za publikację wartościowych treści religijnych.

Od 2005 roku działa jako asystent oraz wykładowca Pisma Świętego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na Wydziale Teologicznym w Tarnowie oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim na Ukrainie. 25 czerwca 2012 r. zdobył stopień doktora habilitowanego w UPJPII na podstawie pracy zatytułowanej „Eliasz w chrystologii Łukasza”.

Piotr Łabuda angażuje się także w szeroką działalność duszpasterską jako delegat Biskupa Tarnowskiego, odpowiedzialny za ocenę ksiąg treści religijnej oraz członek Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej. Jest moderatorem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II oraz Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego, a także inicjatorem i redaktorem naczelnym serii Krąg Biblijny.

Jego praca oraz zaangażowanie zostały docenione w środowisku naukowym i duszpasterskim. Należy do Stowarzyszenia Biblistów Polskich i Polskiego Towarzystwa Teologicznego, a także pełni funkcję sekretarza redakcji rocznika „Scripturae Lumen”. W 2018 roku został uhonorowany godnością dziekana i Kanonika Prałata Kapituły kolegiackiej pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

Wybrane publikacje

Poniżej przedstawiamy wybrane publikacje Piotra Łabudy, które ilustrują jego dorobek literacki i badawczy w dziedzinie teologii i historii chrześcijaństwa.

  • Wtajemniczenie chrześcijańskie, Tarnów 2018,
  • Po drogach Ziemi Świętej, Tarnów 2018,
  • Listy Apostoła Pawła. Wprowadzenie i omówienie. Część II, Tarnów 2016,
  • Jezus Chrystus. Zapowiedzi i spełnienie, Tarnów 2016,
  • Święty Paweł: trzynasty apostoł, Tarnów 2015,
  • Listy Apostoła Pawła. Wprowadzenie i omówienie. Część I, Tarnów 2013,
  • Krzyż Twój wielbimy, Tarnów 2011,
  • Historia zbawienia. Wstęp ogólny do Pisma Świętego, Tarnów 2010.

Przypisy

  1. Instytut GośćI.G. Media Instytut GośćI.G., Na większą chwałę Boga [online], tarnow.gosc.pl, 09.10.2018 r. [dostęp 10.02.2021 r.]
  2. a b Pracownik | Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie [online], oldwww.upjp2.edu.pl [dostęp 10.02.2021 r.]
  3. Piotr Łabuda [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 10.02.2021 r.]
  4. ArturA. Malina ArturA., Recenzja rozprawy habilitacyjnej Piotra Łabudy pt. "Eliasz w chrystologii Łukasza", „Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne”, 47 (1), 2014, s. 207-213.

Oceń: Piotr Łabuda

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:10