Marian Popiela


Marian Popiela, urodzony 16 sierpnia 1924 roku w Nowym Sączu, to postać, która znacząco wpisała się w historię Polski. Był nie tylko utalentowanym ślusarzem, ale również aktywnym działaczem komunistycznym, co pozwoliło mu na zyskanie wpływu w ówczesnym systemie politycznym.

Warto podkreślić, że ciągu swojej kariery zasiadał jako poseł na Sejm PRL VI kadencji, co stanowi istotny element jego biografii i pokazuje jego zaangażowanie w politykę lat PRL.

Marian Popiela zmarł 29 stycznia 2011 roku, pozostawiając po sobie ślad w polskiej historii.

Życiorys

Marian Popiela był synem Wojciecha, który zdobył wykształcenie zasadnicze zawodowe. Jego kariera zawodowa związana była z Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego w Nowym Sączu, gdzie pełnił istotne funkcje, takie jak brygadzista i majster, szczególnie w obszarze tzw. „wagonówki”.

W 1945 roku dołączył do Polskiej Partii Robotniczej, a w 1948 roku zrealizował przystąpienie do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Już w 1952 roku objął rolę sekretarza OOP. W swoim życiu politycznym zasiadał w egzekutywie Komitetu Zakładowego oraz w Komitecie Powiatowym PZPR w Nowym Sączu. Jako delegat miał zaszczyt uczestniczyć w VI zjeździe partii.

W 1972 roku zdobył mandat posła na Sejm PRL, reprezentując okręg Nowy Sącz, gdzie aktywnie zasiadał w Komisji Komunikacji i Łączności.

W życiu osobistym Marian był mężem Elżbiety z domu Ploszek. Z tego związku małżeńskiego przyszło na świat czworo dzieci: Leszek, Halina, Wojciech oraz Marek. Rodzina powiększyła się o dziewięcioro wnucząt: Izabelę, Mirosławę, Halinę, Wojciecha, Barbarę, Małgorzatę, Mariana, Agnieszkę i Annę.

Marian Popiela zmarł i został pochowany 1 lutego 2011 roku na cmentarzu na Dąbrówce w Nowym Sączu.

Odznaczenia

Marian Popiela został uhonorowany wieloma odznaczeniami, które odzwierciedlają jego osiągnięcia i wkład w życie społeczne oraz rodzinne. Wśród przyznanych mu wyróżnień znajdują się:

  • Brązowy Krzyż Zasługi w roku 1956,
  • Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w roku 1997, przyznany wspólnie z żoną Elżbietą,
  • Odznaka „Przodownik Pracy” z roku 1955.

Przypisy

  1. M.P. z 1997 r. nr 62, poz. 592.
  2. M.P. z 1956 r. nr 23, poz. 320.
  3. M.P. z 1955 r. nr 108, poz. 1436.
  4. Odszedł Marian Popiela, były poseł na Sejm, pracownik ZNTK [online], sadeczanin.info, 02.02.2011 r.

Oceń: Marian Popiela

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:11