Antoni Dzierżyński


Antoni Dzierżyński, urodzony 25 czerwca 1942 roku w Nowym Sączu, to postać, która zapisała się w historii polskiej polityki. Jako poseł na Sejm I kadencji, miał znaczący wpływ na kształtowanie się wczesnej polskiej demokracji po 1989 roku.

Jego działalność polityczna i społeczna, zrealizowana do momentu jego śmierci 10 marca 2017 roku, była nieodłączną częścią transformacji, jaką przechodził kraj w tych burzliwych czasach.

Życiorys

Antoni Dzierżyński był z wykształcenia technikiem, a swoje nauki zakończył w 1961 roku, kiedy to ukończył Technikum Kolejowe we Wrocławiu. Po zakończeniu nauki podjął pracę w swoim zawodzie, co otworzyło przed nim wiele możliwości zawodowych.

W latach 80. stał się członkiem opozycji demokratycznej w Lubinie, a jego zaangażowanie w sprawy społeczne zaowocowało członkostwem w redakcji związkowego pisma „Gazeta Lubińska”. Angażując się w te działania, przyczynił się do rozwoju lokalnej społeczności i transparentności w działaniach politycznych.

W 1991 roku, w wyniku przeprowadzonych wyborów, uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji. Został wybrany w okręgu jeleniogórsko-legnickim, reprezentując listę Wyborczej Akcji Katolickiej, mając przy tym przynależność do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W trakcie swojej kadencji przystąpił do koła poselskiego Unii Polityki Realnej, co ukierunkowało jego udział w pracach legislacyjnych.

Podczas swojej działalności w Sejmie, Antoni Dzierżyński zasiadał w Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej, gdzie podejmował znaczące tematy dotyczące urbanistyki i mieszkalnictwa. Pomimo jego starań, w wyborach w 1993 roku, ubiegając się o reelekcję jako kandydat UPR z legnickiej listy, nie udało mu się ponownie zdobyć mandatu.

Antoni Dzierżyński zmarł, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu komunalnym w Legnicy, gdzie możemy oddać mu hołd oraz refleksję nad jego osiągnięciami.

Przypisy

  1. a b Legnica. Cmentarze komunalne. Grobonet. [dostęp 18.11.2020 r.]
  2. „Gazeta Lubińska”. encysol.pl. [dostęp 01.04.2017 r.]
  3. Antoni Dzierżyński. wyborcza.pl, 14.03.2017 r. [dostęp 01.04.2017 r.]
  4. Wyniki wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 19.09.1993 r. Cz. 1: Wyniki głosowania w okręgach wyborczych. Warszawa: Państwowa Komisja Wyborcza, 1993.

Oceń: Antoni Dzierżyński

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:5