Mojżesz Hersz Jakubowicz, urodzony 16 listopada 1919 roku w Nowym Sączu, to postać o niezwykłym znaczeniu w polskiej historii społeczności żydowskiej. W ciągu swojego życia aktywnie angażował się w działalność na rzecz Żydów w Dzierżoniowie, gdzie w późniejszych latach zamieszkał.
Jego działalność społeczna miała znaczący wpływ na społeczność lokalną, a jego życie zakończyło się 5 sierpnia 2003 roku w Dzierżoniowie, co wskazuje na jego silne związki z tym miejscem.
Życiorys
Mojżesz Jakubowicz urodził się w Nowym Sączu, w rodzinie ortodoksyjnej wyznania żydowskiego. W czasie II wojny światowej, żołnierz Wojska Polskiego, został przez wroga wzięty do niewoli radzieckiej. To tragiczne doświadczenie doprowadziło go do Syberii, gdzie przez długie lata był zmuszony do pracy przymusowej w kopalni złota.
Po zakończeniu wojny, w 1946 roku, wrócił jako repatriant do Polski, osiedlając się w Dzierżoniowie. Jego działalność społeczna była niezwykle znacząca – przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego zarządu powiatowego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. W późniejszych latach jego życia, działał jako sekretarz oddziału dzierżoniowskiego, a także był członkiem Prezydium oraz Zarządu Głównego.
Jakubowicz był nie tylko aktywnym przedstawicielem społeczności żydowskiej, lecz także znanym propagatorem wiedzy o kulturze i historii Żydów polskich. Dzięki jego wysiłkom, spuścizna Żydów dzierżoniowskich z okresu powojennego została utrwalona. Współorganizował wiele inicjatyw, w tym Dni Kultury Żydowskiej, a także zabezpieczał dziedzictwo historyczne, pełniąc rolę opiekuna dzierżoniowskiej synagogi oraz cmentarza żydowskiego.
Za swoje liczne zasługi w działalności na rzecz wspólnoty żydowskiej, 14 listopada 2000 roku, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego życie zakończyło się w Dzierżoniowie, a po śmierci spoczął obok żony na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wrocławskiej.
Przypisy
- M.P. z 2001 r. nr 2, poz. 43
- M.P.01.2.43 – Nadanie orderów i odznaczeń. [dostęp 21.12.2009 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Medard Morawiecki | Jerzy Bogusz | Andrzej Skwirczyński | Carl Menger | Aleksander Lubomirski (ok. 1642–1675)Oceń: Mojżesz Jakubowicz