Andrzej Skwirczyński, urodzony 13 października 1943 roku w Nowym Sączu, był osobą, której pasje i osiągnięcia na stałe wpisały się w historię taternictwa i alpinizmu w Polsce.
Jako instruktor taternictwa, nie tylko dzielił się swoją wiedzą z młodymi adeptami górskiej sztuki, ale także sam aktywnie uczestniczył w wielu ekspedycjach górskich, zdobywając doświadczenie i umiejętności, które były nieocenione w jego pracy. Jego życie zakończyło się 5 maja 2009 roku w Krakowie, pozostawiając po sobie trwały ślad w społeczności miłośników gór.
Dwoma istotnymi elementami, które kształtowały jego życie zawodowe, były geologia oraz miłość do gór. Jako geolog, z pewnością wniósł wiele do prac badawczych związanych z terenem, który tak ukochał.
Życiorys
Andrzej Skwirczyński przyszedł na świat 13 października 1943 roku, jako syn Mieczysława i Antoniny Skwirczyńskich. Do momentu zakończenia okupacji mieszkał z rodzicami w Rożnowie. Po wojnie rodzina przeniosła się do Krakowa, gdzie Andrzej rozpoczął swoją przygodę ze wspinaczką. Jego pasja zainicjowała się w 1960 roku.
W dniu 29 marca 1969 roku, Andrzej Skwirczyński ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej, zdobywając tytuł magistra inżyniera specjalizującego się w geologii górniczej. Jego kariera akademicka do końca 2008 roku związana była z Katedrą Ceramiki Specjalnej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki tej samej uczelni.
Niestety, po długiej walce z chorobą, Andrzej Skwirczyński zmarł 5 maja 2009 roku. W hołdzie jego osiągnięciom, od 2010 roku, na początku maja, odbywa się Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego, organizowany przez Klub Wysokogórski w Krakowie, który przyciąga fanów wspinaczki oraz wszystkich tych, którzy chcą uczcić pamięć tego wybitnego geologa i wspinacza.
Działalność
Andrzej Skwirczyński to postać znana w środowisku wspinaczkowym, jako instruktor wysokogórski oraz grotołaz. Był aktywnym członkiem Krakowskiego Klubu Wysokogórskiego, a także Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi.
W trakcie swojej kariery, organizował oraz brał udział w licznych wyprawach, co przyczyniło się do jego renomy w dziedzinie wspinaczki. Jego działalność ekiperska, trwająca przez długie lata, skutkowała powstaniem wielu nowych dróg w skałkach podkrakowskich. Dzięki jego pracy, odsłonięto liczne trasy wspinaczkowe, które są teraz dostępne dla miłośników tego sportu.
Wyprawy
W ciągu lat Andrzej Skwirczyński podjął wiele fascynujących wypraw, które miały miejsce w różnych zakątkach Europy i poza nią. Jego badania jaskiń i górskich masywów dostarczyły cennych informacji o tych naturalnych fenomenach. Oto podsumowanie jego najważniejszych wypraw:
- W 1970 roku odwiedził jaskinię Gruberhornhöhle w Austrii, położoną w masywie Hoher Göll,
- w 1971 roku eksplorował jaskinię Triglavska Brezna w Alpach Julijskich, obecnie na terenie Słowenii, w masywie Triglavu,
- W 1972 roku zbadał jaskinię Gouffre Pierre St. Martin w Pirenejach, we Francji,
- W 1973 roku jego celem była jaskinia Lamprechtsofen w Austrii, położona w Alpach Salzburskich,
- W 1974 roku Skwirczyński udał się do jaskiń w Iranie i Libanie,
- W 1975 roku zaplanował wyprawę w Andy, w masywie Cordillera Blanca,
- W 1977 roku jego podróże obejmowały Turcję i Syrię,
- W 1980 roku wybrał się do Włoch, do Dolomitów.
Dodatkowo, Andrzej wielokrotnie podróżował do Tatr oraz Alp, eksplorując ich bogate, podziemne krainy.
Przypisy
- Rafał Nowak, Przemysław Rostek, "Dolina Będkowska", przewodnik wspinaczkowy, AlpinMedia, Wydanie 2, Kraków 2008.
- Tomasz Ślusarczyk, "Ostańce Jerzmanowickie, Dolina Szklarki", przewodnik wspinaczkowy, wspinanie.pl, Kraków 2008.
- Rafał Nowak, "Dolina Kobylańska", przewodnik wspinaczkowy, wspinanie.pl, Kraków 2002.
- Janusz Kurczab, Marek Wołoszyński, "Najpiękniejsze szczyty tatrzańskie", Sport i Turystyka, Warszawa 1991.
- Małgorzata i Jan Kiełkowscy, "Dolina Będkowska", przewodnik wspinaczkowy, EXPLO, Gliwice 1996.
- Krzysztof Baran, Tomasz Opozda, "Skałki podkrakowskie", przewodnik wspinaczkowy, PTTK – KRAJ, Warszawa-Kraków 1983.
- Janusz Baryła, "W jaskiniach Iranu i Libanu", Taternik nr 2, 1978, s. 78.
- Ryszard Kozioł, Jerzy Niewodniczański, "Wyprawa naukowo-alpinistyczna Andy 1975", Taternik nr 4, 1976, s. 151.
- Janusz Śmiałek, "Pierre Saint Martin 1972", Taternik nr 4, 1972, s. 175.
- Tadeusz Wojtera, "Triglawska Brezna 1971", Taternik nr 3, 1972, s. 125.
- Christian Parma, "Gruberhornhöhle raz drugi", Taternik nr 2, 1971, s. 72.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Carl Menger | Aleksander Lubomirski (ok. 1642–1675) | Mojżesz Jakubowicz | Medard Morawiecki | Jerzy BoguszOceń: Andrzej Skwirczyński