Jerzy Bogusz


Jerzy Bolesław Bogusz, urodzony 27 września 1921 roku w Nowym Sączu, to postać, która wpisała się na trwałe w polską historię jako działacz konspiracji niepodległościowej w czasach II wojny światowej.

Jego działalność w tym trudnym okresie była odzwierciedleniem głębokiego zaangażowania do walki o wolność kraju. Niestety, los nie oszczędzał go, bowiem stał się również więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych, co tylko potwierdza tragiczne doświadczenia wielu Polaków tamtych czasów.

Jerzy Bogusz zmarł 25 września 2016 roku w Krakowie, pozostawiając po sobie pamięć jako człowieka, który walczył zdeterminowanym sercem dla dobra ojczyzny.

Życiorys

„Przed wybuchem II wojny światowej Jerzy Bogusz miał ambitne plany związane z rozpoczęciem studiów na Politechnice Lwowskiej. W trakcie pierwszej fazy niemieckiej okupacji zaangażował się w działalność konspiracyjną, organizując przerzut Polaków przez Słowację i Węgry, aby dołączyli do formującej się we Francji armii polskiej. Niestety, jego działalność została dostrzegana przez władze okupacyjne, co skończyło się aresztowaniem i uwięzieniem w Tarnowie. 14 czerwca 1940 roku został deportowany w pierwszym transporcie więźniów politycznych do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie przydzielono mu numer obozowy 61. Jerzy Bogusz przebywał tam aż do kwietnia 1942 roku, kiedy to udało mu się uzyskać zwolnienie w grupie około pięćdziesięciu więźniów.

Po wojnie Bogusz dołączył do oddziału partyzanckiego 9. kompanii 1. pułku strzelców podhalańskich Armii Krajowej. Jego życie po wojnie związane było z nauką – podjął studia na Politechnice Krakowskiej i przez wiele lat był pracownikiem tej uczelni aż do momentu przejścia na emeryturę. Wszyscy, którzy go znali, wspominają go jako jednego z bohaterów, a jego historia znalazła swoje miejsce w filmie dokumentalnym „Koledzy. Portrety z pamięci” w reżyserii Gabrieli Mruszczak z 2013 roku. Po jego odejściu, z pierwszego transportu więźniów, ocalało jedynie pięć osób.

Jerzy Bogusz zmarł i 30 września 2016 roku został pochowany na cmentarzu w Nowym Sączu, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii i w pamięci tych, którzy go znali.

Wybrane odznaczenia

Wśród licznych wyróżnień i odznaczeń Jerzego Bogusza, najważniejsze to:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2000),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Krzyż Partyzancki,
  • Krzyż Oświęcimski.

Przypisy

  1. mm: Zmarł Jerzy Bogusz, były więzień Auschwitz. rp.pl, 26.09.2016 r.
  2. Wyszukiwanie osób represjonowanych >> Bogusz Jerzy. [dostęp 26.09.2016 r.]
  3. Niezwykły świadek – Jerzy Bogusz z Krakowa. oswiecimskie24.pl. [dostęp 15.06.2016 r.]
  4. „Koledzy. Portrety z pamięci” – dokumentalny film o pierwszym transporcie do KL Auschwitz. wirtualnapolonia.com. [dostęp 15.06.2016 r.]
  5. a b Monitor Polski 2001 Nr 1 poz. 10 – Nadanie orderów i odznaczeń. znanyprawnik.pl. [dostęp 15.06.2016 r.]
  6. Zmarł Wojciech Drewniak – więzień Auschwitz, żołnierz II Korpusu Polskiego, więzień UB. radiokrakow.pl. [dostęp 15.06.2016 r.]

Oceń: Jerzy Bogusz

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:25