Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, ulokowana w Nowym Sączu-Zabełczu, jest rzynskokatolickim miejscem kultu, które które należy do diecezji tarnowskiej oraz dekanatu Nowy Sącz Centrum.
Erygowanie tej wspólnoty miało miejsce w 1981 roku, a sama parafia znajduje się w pobliżu ulicy Myśliwskiej. Ważnym aspektem jest również to, że obsługują ją księża diecezjalni, którzy pełnią funkcje duszpasterskie, dbając o duchowy rozwój wiernych.
Historia
W 1901 roku, Ojcowie Jezuici dokonali zakupu folwarku od dr Gustawa Romera, obejmującego także dworek znajdujący się w Zabełczu. W tym dworku urządzono kaplicę, która miała służyć klerykom podejmującym studia z zakresu filozofii w Nowym Sączu. Kaplica została wzbogacona o ołtarz, który przeniesiono z domowej kaplicy kolegium w Nowym Sączu.
Pierwsza Msza święta w kaplicy w Zabełczu została odprawiona 27 czerwca 1902 roku, początkowo uczestniczyli w niej jedynie klerycy. Z biegiem czasu, w liturgiach zaczęli uczestniczyć także pracownicy gospodarstwa oraz pozostali mieszkańcy Zabełcza. Księża, wraz z klerykami, rozpoczęli również katechizację dzieci w lokalnej społeczności.
W dniu 25 marca 1950 roku, majątek Ojców Jezuitów został przejęty przez władze PRL. Mimo to, kaplica oraz niewielkie mieszkanie dla kapelana pozostały nietknięte. W 1967 roku, na stanowisko kapelana powołano ks. Henryka Sokołowskiego. Jego praca duszpasterska była zbliżona do działalności w parafiach, mimo iż Zabełcze administracyjnie podlegało parafii Wielogłowy.
W 1973 roku, ks. prowincjał Stanisław Nawrocki, będący rodakiem, podarował kaplicy ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej, pochodził on z zakładu rzemieślniczego w Krakowie. W konsekwencji, w ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej Częstochowskiej, datowany na XIX wiek.
25 czerwca 1974 roku, ks. bp ordynariusz dr Jerzy Ablewicz ustanowił rektorat przy kaplicy w Zabełczu, jednocześnie mianując ks. Sokołowskiego wikariuszem eksponowanym oraz rektorem tego miejsca, przynależącym do parafii Wielogłowy. Nowy rektorat objął troską duszpasterską mieszkańców Zabełcza, jednak do kaplicy przybywali też parafianie z Wielopola.
Mała kaplica nie była w stanie pomieścić wszystkich wiernych, co skutkowało próbami uzyskania zgody na budowę nowego kościoła. Władze jednak nie przychyliły się do tych próśb. Ksiądz rektor wspólnie z Ojcami Jezuitami z parafii św. Ducha w Nowym Sączu, starali się prowadzić działania duszpasterskie.
W 1975 roku, Zabełcze zostało administracyjnie przyłączone do Nowego Sącza jako jego dzielnica. Z powodu ciężkiej choroby dotychczasowego rektora, na tym stanowisku 8 listopada 1978 roku mianowano ks. Mieczysława Oleksy.
Niestety, 21 listopada 1978 roku zmarł ks. Henryk Sokołowski. Starania o budowę kościoła nadal nie przynosiły skutku. Dnia 20 marca 1981 roku, ks. Biskup dr Jerzy Ablewicz podniósł rektorat przy kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej do godności parafii, jednocześnie przyłączając do nowej parafii około 50 rodzin z Wielopola, związanych z lokalną szkołą podstawową oraz kaplicą w Zabełczu. Proboszczem mianowano dotychczasowego rektora, ks. Mieczysława Oleksy.
Po tym jak Ojcowie Jezuici zrezygnowali z pracy duszpasterskiej w Zabełczu, ks. biskup Ordynariusz Jerzy Ablewicz wyznaczył ks. Stanisława Świderskiego na nowego proboszcza. 1 lipca 1981 roku, Ojcowie Jezuici zakończyli swoją działalność w tej parafii, którą współtworzyli od jej powstania.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia Straży Granicznej Miłosierdzia Bożego w Nowym Sączu | Parafia Matki Bożej Bolesnej w Nowym Sączu | Parafia Ewangelicko-Augsburska Nowy Sącz-Stadło | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Nowym Sączu | Parafia św. Włodzimierza i Olgi w Nowym Sączu | Parafia św. Wawrzyńca Męczennika w Nowym Sączu-Biegonicach | Parafia św. Heleny w Nowym Sączu | Parafia Ducha Świętego w Nowym Sączu | Parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym SączuOceń: Parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Nowym Sączu-Zabełczu