Barbara Zygmunta Stettner-Stefańska, urodzona 1 kwietnia 1945 roku w Nowym Sączu, to wybitna polska dziennikarka oraz publicystka, której działalność koncentruje się na promowaniu zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju nad Sekwaną. Jej życie i praca są blisko związane z historią Polski i Francji.
Barbara jest córką Zygmunta Stettnera, żołnierza Armii Krajowej, który zginął w powstaniu warszawskim w 1944 roku. Jej matka, Maria z domu Kunicka, po wojnie osiedliła się w Nowym Sączu, gdzie rodzina mieszkała ze względów bezpieczeństwa po opuszczeniu okupowanej Warszawy. Barbara uzyskała wykształcenie w XIX Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Warszawy, a następnie podjęła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1963-1968, gdzie jej pracę magisterską wspierał prof. Stefan Żółkiewski.
Po zakończeniu edukacji, w latach 1973-1991, Barbara pracowała jako dziennikarka w Ilustrowanym Magazynie Turystycznym "Światowid". Następnie była związana z Ośrodkiem Badań nad Tradycją Antyczną na Uniwersytecie Warszawskim, a po przejściu na emeryturę dołączyła do Instytutu Dziedzictwa Narodowego, który został założony z inicjatywy Kazimierza Michała Ujazdowskiego. W tej instytucji aktywnie uczestniczyła w organizacji obchodów 180. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida, których relacje były emitowane w Radio France Internationale. Barbara zrealizowała także projekt sprowadzenia ziemi z Wawelu, która miała pochodzić z domniemanego miejsca spoczynku Norwida na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency, co można zobaczyć na Wawelu.
Jako autorka publikacji prasowych i książkowych, Barbara łączy w swoich dziełach przewodnik po Francji z historycznymi i eseistycznymi opisami poloników. Współpracowała z wieloma znakomitymi postaciami, w tym z księdzem infułatem Stanisławem Jeżem, Leszkiem Talką oraz Ireną Wahl-Damasiewicz.
Działa na rzecz ratowania polskiego dziedzictwa kulturowego we Francji, zacieśniając współpracę ze Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów oraz innymi organizacjami, które pielęgnują wspomnienia o Polakach w tym kraju. Wśród jej osiągnięć jest współorganizacja wystawy "Cena wolności. Polacy na frontach II wojny światowej", która była prezentowana w różnych miastach Francji. Barbara miała także zaszczyt współpracować z księdzem infułatem Witoldem Kiedrowskim, który był prezesem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i Ich Rodzin we Francji, oraz przygotować księgę pamiątkową na stulecie jego urodzin.
Będąc osobą zaangażowaną w promowanie polskiej kultury, Barbara ma dwoje dzieci: córkę Annę i syna Marcina. Jej mąż, Andrzej Stefański, był polonistą oraz dziennikarzem specjalizującym się w sporcie. W 2001 roku została odznaczona Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” za swoje niezwykłe osiągnięcia i wkład w upamiętnienie Norwida. Obecnie mieszka w Warszawie, na Pradze-Północ.
Twórczość
Książki
Barbara Stettner-Stefańska to autorka wielu interesujących publikacji. Wśród jej dzieł znajduje się „Paryż po polsku”, turystyczno-historyczny przewodnik wzbogacony o fotografie zarówno autorki, jak i Marka Świątkiewicza. Ta książka została wydana przez Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media – Horyzont w Warszawie w 2001 roku. Doczekała się kilku edycji, w tym drugiego wydania w 2005 oraz trzeciego, zaktualizowanego, w 2008 roku. Kolejnym dziełem jest „Podróż po krajach Unii Europejskiej”, stworzone wspólnie z Lilianą Olchowik-Adamowską i Tomaszem Ławeckim, które ukazało się w 2004 roku.
Kolejnym utrwalonym tworem autorki jest przewodnik „Francja po polsku”, również wzbogacony zdjęciami i opublikowany przez Świat Książki w 2008 roku. A dla miłośników fikcji literackiej polecana jest powieść „Wakacje z Talleyrandem”, wydana w 2008 przez Goldruk Wojciech Golachowski.
Prace redakcyjne, opracowania, udział w pracach zbiorowych (wybór)
Oprócz pisania, Stettner-Stefańska angażowała się również w różnorodne prace redakcyjne. Należy do nich między innymi „Wydawnictwa muzyczne w księgarni”, w którym opracowała dziewiąty rozdział. Publikacja ta została wydana przez Zjednoczenie Księgarstwa „Dom Książki” w Warszawie w 1972 roku. W 1999 roku współpracowała przy opracowaniu na temat Dni Słowackiego w Paryżu, w związku z 150 rocznicą śmierci poety, we współpracy z Tomaszem Stróżyńskim.
Stettner-Stefańska brała również udział w projekcie „Jan Kochanowski wśród znaków zapytania”, który znalazł się w opracowaniu „Przygoda z czytaniem. Podręcznik do kształcenia literacko-kulturowego”. Jej teksty zostały zamieszczone w książce wydanej przez „MAC Edukacja” w 2001 roku. Również w publikacji „Norwid Bezdomny”, przy okazji 180 rocznicy urodzin Cypriana Norwida, była współautorką tekstu i zdjęć, które zredagował Jacek Kopciński. Autorami zdjęć w tej publikacji byli między innymi Marek Świątkiewicz i Bartłomiej Zborowski, a także tacy pisarze jak Ryszard Legutko, Zofia Trojanowiczowa, Michał Masłowski, Wojciech Bonowicz, Aleksander Fiut, Tomasz Łubieński.
W kolejnych latach autorka była zaangażowana w różne publikacje, w tym w przygotowanie tekstów na temat Domów Polskiej Misji Katolickiej, takich jak Dom im. św. Maksymiliana Kolbego „Bellevue” i Dom św. Jacka na Korsyce. Wiele z tych projektów miało miejsce w Paryżu w 2008 roku.
W 2011 roku, jako redaktorka w albumie „Witold Urbanowicz. Artysta nienasycony”, współpracowała z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejnym dziełem, nad którym pracowała była publikacja „Drogami życia Witolda Kiedrowskiego, kapłana i żołnierza”, która ukazała się w 2013 roku, będąca albumem monograficznym poświęconym ważnej postaci naszej historii.
Należy również wspomnieć o jej udziale w katalogu wystawy Muzeum Okręgowego w Suwałkach, „O Witku”, poprzez swoją współpracę przy przygotowaniu publikacji w obu językach – polskim i francuskim.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Teresa Czarnik-Sojka | Bogumiła Berdychowska | Bożydar Sosień | Krystyna Czubówna | Daniel Weimer | Leszek Mazan | Mlodyskiny | Jerzy Leśniak | Andrzej CzyżowskiOceń: Barbara Stettner-Stefańska